Украйна кани бивш прокурор от САЩ за шеф на бюрото "Антикорупция"

ЕС

Бивш американски федерален прокурор може да оглави бюрото срещу корупцията в Украйна, съобщава изданието Лира.нет. Той е Богдан Витвицкий - украинец по произход, бивш помощник на главния прокурор на САЩ.

Представители на администрацията на президента Петро Порошенко водят преговори с Витвицкий за поста. Той обаче още не е дал съгласието, защото не е получил „гаранции за независимостта на длъжността”.

За същия пост претендира и бившият грузински президент Михаил Саакашвили, макар че по-рано сам се отказа да работи за правителството на Украйна.

В началото на декември във Върховната Рада (украинския парламент) беше внесен законопроект, който разрешава участието на чужденци във властта. Според него чужд гражданин, с изключение на граждани на „страната-окупатор” (за каквато Киев смята Русия), или лица без гражданство, но с „признат от света опит в реформите”, диплома за висше образование и достатъчно познаване на украинския език може да стане висш държавен служител, включително главен прокурор. Като критерий за такова назначение са посочени държавните интереси на Украйна.

В същия ден, когато бе внесен законопроектът, парламентаристите избраха новото правителство, в което влизат трима чужденци, получили украинско гражданство с президентски указ. Това са съоснователят на компанията Horizon Capital Наталия Яреско, родена в Илинойс, литовецът - партньор от инвестиционната компания East Capital Айварис Абрамовичюс, и бившият  здравен министър на Грузия Александър Квиташвили. Те оглавиха министерствата на финансите, икономиката и здравеопазването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори
Тръмп предупреди Иран да не въвежда такси за преминаване на кораби през Ормузкия проток
Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран
На днешната дата, 10 април. Разпети петък
Времето: Облачно и дъждовно
Атаките срещу Саудитска Арабия са намалили петролния й производствен капацитет