Упоритост и постоянство
Успехът рядко се постига за една нощ. Пътят към достигането му включва множество препятствия, отклонения и провали. Способността да продължите напред, въпреки че нещата не се получават, е нещо, което се очаква от всеки, който желае да се развива, особено на работно място.
По време на интервю едно от нещата, които мениджърите, отварящи за назначаването на нови служители, искат да определят, е способността ни да упорстваме, когато нещата не вървят добре. Ето защо един от най-честите въпроси на интервюто е свързан с това как дадено лице се е справяло с неуспехите в миналото.
Всеки може да се чувства мотивиран и да бъде решителен в действията си, когато нещата вървят добре. Именно тогава започват да се виждат разликите между тези, които ще продължат да вървят напред, и другите, които ще се откажат или ще потърсят по-лесен път. Преминавайки през неуспехи и трудности, ние развиваме и увеличаваме нашите умения за решаване на проблеми и за критично мислене, както и нашата адаптивност. Без да развием тези умения, често просто не можем да постигнем личните и професионалните си цели.
Вярвам, че едно от най-важните умения, които трябва да развием, за да укрепим упоритостта и постоянството си, е емоционалната интелигентност. Ето защо:
Емоционалната интелигентност и упоритостта
Има много причини, поради които развиването на нашата емоционална интелигентност е един от най-ефективните начини за повишаване на упоритостта.
Основните принципи на емоционалната интелигентност включват по-дълбоко ниво на разбиране на нас самите и на другите. На работното място това се изразява в опит да разберем дадена ситуация и важността на това как реагираме на нея. Вместо да позволят на страха и негативността да ги завладеят, емоционално интелигентните хора управляват емоциите си. Това им позволява да се отдръпнат и да потърсят решения.
В моето собствено изследване открих, че има специфични качества на хората, които са развили упоритост - всеобхватна визия, изгарящо желание за успех, вътрешна увереност, способност за приспособяване и отдаденост на ученето през целия живот. Вместо да обвиняват другите, хората с високи нива на постоянство вървят бързо към разрешаване на проблемите.
Как упоритостта ни помага в работата
Лидерите със силно развита емоционална интелигентност имат добра представа за това как дадена ситуация влияе на техните подчинени и знаят кога да протегнат ръка, за да ги подкрепят.
Когато нещата се объркат и се появят неочаквани усложнения, емоциите могат да надделеят над нас и нашите преценки. Това може да доведе до допълнителен стрес и лоши решения, взети на момента. Емоционалната интелигентност ни позволява да отделим необходимото време, за да се отдръпнем и внимателно да обмислим нещата, което води до реагиране на база логическа мисъл, вместо инстинктивни импулси.
Хората с висока емоционална интелигентност са чувствителни към и по-добре разбират емоциите на другите. Освен това те могат да осигурят подкрепа и съпричастност, когато това е най-необходимо по време на възникващи стресови ситуации. По този начин упоритостта повишава комфорта на работното място и намалява нивото на страх, което изпитваме, когато опитваме нещо ново и не сме сигурни, че то ще проработи. В резултат на това упоритостта и постоянството водят вдъхват на работниците повече увереност да изпробват нови идеи. Тези нови идеи са от решаващо значение за поддържането на една организация конкурентоспособна и процъфтяваща. Без това ниво на комфорт работните места ще останат в застой и креативността ще се изпари.
Когато работниците знаят, че ще бъдат подкрепени, желанието на всички да експериментират, да изпробват нови идеи и да бъдат по-иновативни се увеличава. Това води до развиване на мислене, фокусирано върху решенията, на всички нива на работното място. И в крайна сметка това е от решаващо значение за успеха както на организацията, така и на индивида.
Емоционалната интелигентност повишава положителните взаимоотношения между колеги, ръководители и мениджъри. В резултат на това нивата на работа в екип и сътрудничество се повишават. Предотвратяването на загуба на енергия в караници и вътрешни борби води до повишаване на доверието и екипния дух. Това изгражда увереност, че каквито и предизвикателства да възникнат, заедно ще намерим правилния път и ще устоим.
Това нарастване на увереността, гордостта и постоянството ни кара да вярваме, че сме способни да се справим с всяка възникнала ситуация. Следователно производителността на екипа се повишава заедно с нивата на удовлетворение от работата.
………………
Харви Дойчендорф, експерт по емоционална интелигентност и автор на книгата „The Other Kind of Smart“, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.