Президентът на България награди победителя в CodeIT

Президентът на България награди победителя в CodeIT

Рекорден брой участници - близо 200 души се включиха в тазгодишното издание на конкурса за програмиране  CodeIT, който се организира от "Мусала Софт". Победителите бяха наградени вчера в присъствието на президента на България Росен Плевнелиев на официална церемония в сградата на ЕСМИС (Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи"). Тази година  CodeIT се разрасна и реализира за първи път в международен формат. В състезанието  можеха да участват състезатели от цял свят.  За първи пътбе въвеведна и категория CodeIT Junior група за най-малките.

Първи в тазгодишното издание на конкурса стана украинецът Антон Райчук, който работи в швейцарското поделение на Google в Цюрих. Наградата му бе връчена от президента Плевнелиев.

Второто място завоюва 19-годишният Момчил Пейчев от Варна, а на трето място се класира 20-годишният Владислав Харалампиев от София с 11 точки. Първият победител в CodeIT Junior е Александър Георгиев.

"България има силни школи по програмиране и математика, а такива резултати не се постигат от днес за утре", заяви в приветствието си към участниците в конкурса президентът Росен Плевнелиев. Той подчерта, че държавата трябва да увеличи сериозно финансирането на центровете, които създават качествени ИТ кадри. "България винаги е била и ще бъде сила в информационните и комуникационните технологии", заявидържавният глава и призова младите програмисти да се развиват в родината си.

Тържествената церемония традиционно събра освен финалистите, представители на всички компании и институции, които помагат за организирането на конкурса. Сред тях са ЕСМИС, ФМИ (Факултет по математика и информатика) на Софийски университет, Технически университет – София, Българска асоциация за информационни технологии (БАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании БАСКОМ, Институтът по математика и информатика – БАН, Американска Фондация за България и Microsoft. Специален гост на церемонията бе една от световните звезди на програмирането - Пьотр Митричев (Петя) от Русия.

CodeIT е най-елитният частен национален конкурс по информатика в България както и най-старият частен конкурс по програмиране в света. Състезанието протича ежегодно в 6 задочни (провеждани online) и един финален присъствен кръг. Всеки задочен кръг представлява решаване на задачи от алгоритмичен или приложен характер, която се подготвя, тества и оценява от специално сформиран екип в "Мусала Софт" - CSLAB (Computer Science Laboratory). До големия финал достигат 12-те състезатели с най-добър резултат за сезона.

CodeIT се провежда без възрастови ограничения за участниците. Традиционно обаче в престижното състезание участват ученици и студенти с интереси в състезателното програмиране. Много от тях са настоящи и бъдещи медалисти от международни олимпиади. Този факт превръща CodeIT не само в престижно състезание за програмиране, но и в демонстрация за силата на българската школа в информатиката.Доказателство за авторитета на CodeIT е фактът, че от началото на настоящата година "Мусала Софт" спечели две престижни награди за инициативата. Конкурсът CodeIT бе отличен с второ място в категория „Инвеститор в знанието“ по време на XI Годишни награди за отговорен бизнес на Български форум на бизнес лидерите (БФБЛ). В началото на годината състезанието спечели и наградата на Българска асоциация за информационни технологии (БАИТ) в категория "Корпоративна и социална отговорност".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.