Правилото на 30-те секунди за добра презентация
Без значение дали говорите пред шефа си, банкера си, екипа си или пред зала, пълна със слушатели, успехът ви зависи от вашето умение да направите добра презентация.
Тя трябва да бъде отлично организирана, да преминава плавно и логично от една идея към следващата и в крайна сметка да остави публиката с чувство, че нещо е било научено и спечелено.
Всичко това е чудесно, но ако не запалите слушателите си в първите 30 секунди, цялата ви внимателна подготовка може да отиде на вятъра.
Затова трябва да започнете с гръм и трясък! Една телевизионна реклама разполага само с 30 секунди, за да грабне вниманието ви – същото важи и за презентациите ви.
Тези 5 стъпки ще ви помогнат да направите това.
Организирайте брейнсторминг
Започнете подготовката си с брейнсторминг. Споделете идеите си с колеги, направете таблици или поговорете с подходящите клиенти или партньори. Запишете първоначалните си идеи, без да мислите за логическата им последователност. Първо трябва да помислите пред каква публика ще говорите. Кой ще дойде? Какво искате да разбере до края на презентацията и какъв ефект искате да произведете върху слушателите? Брейнстормингът е важна първа стъпка в изграждането на добрата презентация, защото ви помага да се фокусирате върху най-важните детайли.
Съставете груб план
Щом си създадете обща идея за това, което искате, направете чернова на презентацията си. Това трябва да бъде основната й структура, към която трябва да добавите и развиете идеите си. В черновата трябва да има въведение, 3 до 5 важни точки, обясняващи основната идея, и заключение, което обобщава покритата информация. Този прост формат е скелетът на всяка успешна презентация. Ако подготвяте нещо по-сложно, може просто да създадете няколко такива чернови и после да ги свържете с подходящи преходи. Черновата ще ви помогне също така да измислите силното начало, което ще запали публиката ви. Това може да бъде забавна анимация, драматична лична история, любопитни статистически данни, добър виц или вдъхновяващ цитат. Някои презентатори се кълнат в започването на лекции с кратко, напрегнато мълчание. Каквото и да правите обаче, до 30 секунди тези хора трябва да бъдат ваши!
Свържете идеите и добавете подробностите
След като съставите черновата, свържете отделните части на презентацията с преходни фрази като „И за да разгледаме тази тема по-подробно...“ или „В резултат на това...“. Използвайте снимки, графики, таблици и примери, за да илюстрирате идеите си. Проучвания показват, че когато информацията е подкрепена с живи, ярки образи, хората запомнят до 95% от чутото и видяното. Непременно информирайте публиката върху какво да се съсредоточи в тези помощни материали и как те илюстрират основната ви тема.
Изгладете и се упражнявайте
Щом сте доволни от структурата на презентацията си, започнете да се упражнявате, като я четете на глас. Често ще откриете, че неща, които изглеждат добре на хартия, не звучат толкова убедително, когато се произнасят. Изгладете несъвършенствата и потърсете какво може да махнете в името на яснотата и краткостта. Ако презентацията ви е дълга и сложна, обмислете начини да разбиете идеите си на порции, така че публиката да остане фокусирана върху най-важните точки. Мислете и как плавно да преминавате от тема на тема – един от начините е да се връщате към отварящата реплика, филм или информация.
Засилете енергията
Направете презентацията с естествената си енергия и ентусиазъм. Помнете, че крайният продукт трябва да отразява уникалната ви гледна точка, мнения и вътрешна енергия. Илюстрирайте най-важните теми по интересен начин, вместо просто да си четете сценария. И помнете: последните 30 секунди от презентацията са почти толкова важни, колкото и първите. Обобщете идеите си ясно и завладяващо и затворете представянето си с кратко, вдъхновяващо послание, което слушателите ще отнесат в сърцата си.
Питър Економи за сп. „Инк“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.