Презентацията - плуване в дълбоки води

Презентацията - плуване в дълбоки води

Новаците в плуването усвояват уменията поетапно. Първият урок обикновено се провежда в басейн, където човек се учи да движи ръцете и краката си в синхрон. Останалото идва с времето и се усвоява постепенно. Процесът на обучение започва в плитчините на басейна и продължава в дълбокото, накрая в езеро или в морето. Основният акпект на този спорт е да изградите основите и постепенно да надграждате уменията си.

Освен в плуването този подход работи и във всичко друго, с което се захванете. В плуването има два основни урока, които моного помагат за развиване на презентационни умения. Първият учи как да се намали сложността на упражненията (като открит урок на сушата). Вторият е посветен на това как да се засили доминирането на водещия пред слайдовете (така, както плувецът трябва да надделее над вълните).

Точно както уроците по плуване включват множество повторения, така ние молим нашите участници в презентациите да повтарят кратко няколко пъти, това, което предстои да кажат. Неочакваното предимство е, че докато водещите развиват своите умения, те подобряват и своя изказ. Обяснението е просто: вербализацията създава близки отношения и следователно владеене на съдържанието.

Когато водещите са освободени от задължението да следят постоянно слайдовете, те могат да се концентрират повече върху техните истории.

Слайдовете традиционно повече пречат отколкото да са в помощ на презентаторите. В повечето случай са толкова сложни, че презентаторът не може да се ориентира. Или пък така се съсредоточава върху тях и ги чете дословно, че публиката заспива от скука.

Този нечист съюз също фрагментира разказа, защото всеки слайд се обсъжда поотделно, без връзка към следващия. Когато ние изключим слайдовете, говорещите се фокусират върху разказваната от тях история, свързването на точките и създаването на ясна прогресия. Не препоръчваме да елеминирате слайдовете напълно. Предвид дълбокото проникване на PowerPoint в бизнеса днес, това би било безразсъдно. Вместо това, използвайте просто презентации, които служат само за да подкрепят вашия разказ и да засилят вашата изява на сцената. Ето какво може да направите:

• Първо, създавайте ясен и логичен разказ.

• След това създайте дизайн на слайда, за да илюстрирате вашия разказ.

• Комбинирайте вашата история и слайдове в устен разказ, така че да сте спокоен пред екрана на компютъра, без да мислите за контакта с очите, жестовете, позата си или гласа.

• Като влезете в конферентната зала, погледнете към празните столове и си представете какви ще са те, пълни с публика. Този път се фокусирайте върху контакта с очите, жестовете, позата, и гласа.

• Направете репетиция пред колеги или приятели за интегриране на всички компоненти.

• Потопете се във водата и плувайте като риба.

Джери Уисман за Harvard Business Review

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Застреляха в Манхатън главния изпълнителен директор на един от най-големите американски застрахователи
На днешната дата, 5 декември. Имен ден празнуват Елисавета, Сава, Савина, Съби
Планът на Тръмп за Украйна: Териториални отстъпки, но НАТО извън масата за преговори
Средната цена на жилище в София стигна 1840 евро/кв. м след скок на ипотеките с 36%
Изпадналият в криза европейски автомобилен сектор затваря заводи и започва съкращения
Микромениджмънт срещу автономия – кой е верният път?
Кирил Петков: ПП ще подкрепи Киселова, ако БСП застанат срещу Пеевски, ДБ още мислят
Делото срещу Хънтър Байдън за незаконно притежание на оръжие беше прекратено