Работете умно - не губете остротата на мисълта си!

Работете умно - не губете остротата на мисълта си!

Вероятно сте минавали през времена, когато ви се е струвало, че правите всичко механично и губите фокуса си. Това се случва с всички. Загубата на умствената острота може да ни издебне и да попречи на продуктивността ни по всяко време. Това обаче не е сценарий, на който искате да попадате често – без значение дали работите за някого другиго, или сте самонаети. Той означава професионално самоубийство. Ако подобни блокажи ви се случват твърде често, значи е дошло времето да потърсите начин да приведете умствената си острота във форма.

Ето няколко лесни идеи, с чиято помощ да постигнем това.

1. Почивайте си достатъчно. Ще се изненадате да разберете какво огромно влияние има добрият нощен сън върху работата ви на следващия ден. Ако си позволите да превърнете недоспиването в навик, тялото ви ще се нагоди и ще ви се струва, че всичко е нормално. Нищо обаче не може да бъде по-далеч от истината. Липсата на сън дълготрайно ще се отрази на умствената ви острота, дори и да не се чувствате уморени. Спете между 6 и 8 часа всяка нощ.

2. Правете редовно паузи през деня. Същото се отнася и за редовните почивки по време на работния ден. Понякога трудът натежава толкова, че не разбираме колко време е изминало. Това износва ума и резултатът е по-ниско качество на работата.

  • По време на паузите правете нещо, но несвързано с работата.
  • Една разходка из квартала е истински еликсир за уморения мозък!

3. Работете по график. Винаги поддържайте равномерно темпо на работа. Научете се да си определяте такъв режим, в който задачите могат да бъдат изпълнени реалистично, вместо да поемате толкова много, че да се претоварите. Колкото повече се упражнявате в това, толкова по-лесно ще започнете да оценявате колко време ще ви отнеме една задача. Очертавайте конкретни времеви граници за всяка и се стремете да я завършите в този срок.

Този подход ще ви помогне да запазите продуктивността си, без да „отъпявате” от умора. Разбира се, ще има дни, когато ще усещате, че можете да свършите и повече. Тогава не се спирайте – направете го!

4. Кажете си, ако не разбирате нещо. Понякога искате да впечатлите шефа или клиентите, затова поемате задача, без напълно да разбирате какво се иска от вас. Така правите грешката да се опитате да разплетете загадката сами.

Това може да се отрази изключително негативно на умствените ви способности през този ден! Прекарвате времето си в опити да разберете задачата, вместо да я вършите. Избягвайте такива ситуации, като си признавате, когато не разбирате напълно нещо. В това няма нищо срамно.

Мартина Макгауън, Business2Community

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ