11 фрази, които трябва да избягвате на работа

11 фрази, които трябва да избягвате на работа

Всичко, което казвате, има значение. Може да е идея, подхвърлена на делова среща, или пренебрежителен коментар по време на обяд – всичко, което излиза от устата ви, допълва създаденото от вас впечатление.

В новата си книга „Ежедневието на директора – липсващото звено между заслугите и успехите“ Силвия Ан Хюлет посочва трите образа, в които се проявява истинският лидер – как действа, как изглежда и как говори.

Когато говорите добре, се повишава не само нивото на общуване, но и впечатлението за вас като личност и като ръководител. „Всяко словено взаимодействие е жива възможност да създадете и развиете едно положително впечатление за себе си“, пише Хюлет.

Тя отбелязва, че няколко фрази могат незабавно да разрушат доверието във вашия професионализъм и трябва да бъдат забранени в офиса. Ето 11 от тях.

1. „Какъв смисъл има в това?“

Тази фраза кара събеседниците ви да мислят, че не сте в състояние сами да разберете идеята. По-добре формулирайте съмненията си така: „Какво мислите вие по този въпрос?“.

2. “Това не е справедливо“

Възмутеният ви вопъл едва ли ще промени особено ситуацията. Избягвайте тази фраза и изобщо се въздържайте от пасивно-агресивното мрънкане, без значение какво ви е възмутило – така само създавате впечатление на вечно недоволен човек.

3. “Нямах време за това“

Обикновено това е просто лъжа. Ако не сте намерили време да свършите задачата или сте забравили за нея, по-добре определете срок, в който ще я изпълните, вместо да обяснявате защо вече е късно за нея.

4. “Само“

„Само исках да проверя“, „Само си мисля, че...“ - тази думичка изглежда съвсем безобидна, но отвлича вниманието от това, което искате да споделите. „Когато казваме „само“, се боим, че ще ни сметнат за по-силни, отколкото сме“, смята експертът по кариерите Тара София Мор. „Сякаш заемаме отбранителна позиция и предпочитаме да се представим като пасивни и неуверени.“ Отървете се от този словесен паразит и речта ви ще придобие повече тежест.

5. “Ама аз ви пратих имейл още преди седмица!“

Ако не са ви отговорили, е ваше задължение да проверите дали запитването ви е било получено. Бъдете проактивни в комуникациите и не чакайте да стане твърде късно, като после карате колегите си да се чувстват виновни под упреците ви.

6. “Мразя“ или „Дразни ме“

В офиса няма място за обиди, още повече когато са насочени към определен човек или дейност. Те не само че демонстрират незрялост, но и създават взривоопасна ситуация в компанията.

7. “Това не е моя работа“

Дори и да е така, готовността да помогнете показва, че сте екипен играч и можете да извървите един допълнителен километър в името на общото дело. В крайна сметка то е работа и отговорност на всички в компанията.

8. “Длъжни бяхте да...“

Тези обвинителни упреци само внушават чувство за срам. Човекът, който ги изрича, сякаш сочи с пръст виновния. По-добре използвайте позитивния подход, например: „За в бъдеще бих препоръчал/а...“.

9. “Може би греша...“

Тези думи обезценяват значението и въздействието на онова, което се каните да кажете. Избягвайте подобни предупредителни фрази, които снижават авторитета ви и значението на приноса ви към работата.

10. “Извинете, но...“

Тези думи веднага настройват събеседника срещу вас. Те невероятно дразнят околните. Не се извинявайте неискрено за нищо, което се каните да кажете.

11. “И изобщо“ или „В крайна сметка“

Когато речта ви е предхождана от такива думи, вие създавате дистанция между себе си и слушателя. Сякаш намеквате, че има място за съмнение, или че въпросите са твърде общи и не особено важни. Винаги придавайте на думите си по-позитивно звучене.

По материали от E-executive

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ