Държавата става съакционер в Първа инвестиционна банка

Държавата става съакционер в Първа инвестиционна банка

Държавата става съакционер в Първа инвестиционна банка

Държавата влиза със сериозен дял в Първа инвестиционна банка през Българската банка за развитие, която ще участва с до 70 процента в увеличението на капитала на ПИБ, реши Министерски съвет на извънредно заседание днес, свикано специално по темата. Сделката е с цел стабилизиране на банката, държавата чрез ББР взима акции на ПИБ, но тя ще си ги изкупи с лихвите обратно, подчерта премиерът и настоя това изрично да бъде записано в гласуваното днес решение. 

"Банковата сделка е изключително важна за нас, както и за влизането ни в Еврозоната", обясни в началото на заседанието премиерът Бойко Борисов.

"Държавата ще закупи дяловете на пазарни цени и ББР няма да натрупа загуби. Спазили сме всички критерии за влизането в ERM II, които бяхме договорили с ЕЦБ и ЕК", добави Борисов. 

За намесата на държавата в търга за правата на ПИБ стана ясно преди дни, когато на организирания от БФБ аукцион в последния момент бяха продадени всички, обявени от банката 110 милиона права. Те бяха изкупени на цена от по 1 стотинка на брой, след което поскъпнаха. 

ПИБ заяви намерения за увеличаване на капитала си с 200 млн. лв. с набиране на средства през борсата в началото на годината вследствие на установения при стрес-тест от ЕЦБ капиталов недостиг. 

Освен държавата, в изкупуването на правата на ПИБ участие има и частен инвеститор, който все още не е публично оповестен.

"Изпълнителният зам.-председател на ЕК Маргрете Вестегер ни поздрави за всичко, което сме се договорили и с Европейската централна банка и със Световната банка. Целта ни е юли месец този процес да завърши и българите да спрат да се плашат, че някой ще има фалира банките. С огромни усилия успяваме да върнем милиарди обратно. За това се налага днес да приемем една точка - тя е доклад за действия по придобиване на акции от увеличението на капитала на „Първа инвестиционна банка“ АД. Това беше последното изискване, за да е пълна сигурността на тази банка", каза още Борисов.

Той припомни, че през юли 2018 г. българското правителство и БНБ са изявили желание за присъединяване към Европейския банков съюз, като последното изискване било изпълнението на планов капитал на „Първа инвестиционна банка“ АД. По думите му, влизането ни в Европейския банков съюз ще гарантира стабилността и контрола на всички български банки.

"Чакалнята на Еврозоната дава сигурността, че сме на първа скорост в ЕС", добави премиерът.

"Извършена е оценка на шест банки, направен е и стрес тест. Четири от тези шест банки са преминали успешно през негативните сценарии на стрес теста", обясни финансовият министър Владислав Горанов.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ