Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ООН отчете бурен ръст на световната търговия през 2021 г.
Глобалната търговия на стоки и услуги ще забави през тази година, следвайки бурното темпо на ръст през 2021 г., тъй като инфлационният натиск в САЩ и нестабилността на имотния пазар в Китай ще отслабят перспективите за растеж в двете най-големи икономики в света. Това прогнозира Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), цитирана от Блумбърг.
Според доклада на UNCTAD международната търговия е нараснала с 25% на годишна база до 28,5 трлн. долара през миналата година. Предпочитанията от времето на пандемията към стоки за дома вместо пътувания и отдих са очевидни, тъй като търговията със стоки е нараснала с 27% в сравнение с предходната година, докато увеличението при услугите е 17%, посочват от агенцията, базирана в Женева.
Макар че глобалната търговия не е нараснала значително през първата половина на 2021 г., тя се е ускорила съществено през второто полугодие. След сравнително бавен старт на третото тримесечие, ръстът на търговията е набрал скорост през Q4, когато търговията със стоки е нараснала с близо 200 млрд. долара до нов рекорд от 5,8 трлн. долара. За същия период търговията с услуги се е увеличила с 50 млрд. долара до 1,6 трлн. долара, което е малко над предпандемичните нива.
„Позитивната тенденция за международната търговия през 2021 г. се дължи до голяма степен на повишението на цените на суровините, разхлабването на ограничителните мерки срещу коронавируса и силното възстановяване на търсенето, подкрепено от пакетите от икономически стимули“, посочват от UNCTAD в своя доклад. „Тъй като тези тенденции вероятно ще отшумят, очакваме тенденциите при световната търговия да се нормализират през 2022 г.“, се казва още в доклада.
Рекордните нива на глобалните заеми също поставят натиск върху търговията, тъй като „опасенията около устойчивостта на дълга вероятно ще се засилят през идните тримесечия“, обясняват от UNCTAD.
Силният растеж на търговията през 2021 г. предизвика и една не толкова положителна тенденцията – по-големи дисбаланси. Търговският дефицит на САЩ при стоките е нараснал до 5,2% от световната търговия на стоки в сравнение с 4,3% преди пандемията. Излишъкът на Китай се увеличил от 3,5% на 4,5%.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.