ЕС забранява още един пестицид, опасен за пчелите и хората
Страните от ЕС взеха решение да включат четвърти неоникотиноид в списъка със забранените пестициди, за които се твърди, че са вредни за пчелите, съобщиха Европейската комисия и Европейският орган за безопасност на храните. Намаляването на пчелите през последните години се свързва с използването на пестициди в селското стопанство. Пчелите играят важна роля в опрашването на насажденията и затова намаляващата им популация буди притеснения, свързани с икономиката и храните.
Миналата година държавите от ЕС решиха да забранят използването на открито на три неоникотиноида - клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, които увреждат централната нервна система на насекомите, включително пчелите.
Сега към този списък ще бъде прибавен тиаклоприд. Решението бе взето днес от експерти, представляващи страните членки на ЕС, съобщи в Туитър Европейският орган за безопасност на храните.
"Тиаклоприд: Страните членки подкрепиха предложението ни за изтеглянето на неоникотиноида от ЕС заради неприемливите рискове (за пчелите, водите и хората)" се посочва в съобщението в Туитър.
През януари Европейският орган за безопасност на храните публикува независима оценка за тиаклоприда. Докладът подчертава притесненията от навлизането на тиаклоприда в подпочвените води и установява, че няма достатъчно данни да се оцени рискът за потребителите, изложени на веществото, както и за птиците, бозайниците, водните организми, пчелите и растенията, освен тези, за които пестицидът е предназначен, отбеляза говорителка на службата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Борба с корупцията: Властите в Китай разследват зам.-кмета на Шанхай за нарушения на дисциплината и закона
Свят |Фискалният съвет на ЕС: Енергийната криза не оправдава нови бюджетни отстъпки
ЕС |Активност на пазара: Гърция проверява 6000 сделки с недвижими имоти за произход на парите
Свят |Рени Кирева на гости на „Софийски истории“
Общество |Гърция засилва контрола върху мигрантите
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.