Две фирми с желание да управляват Фонд Мецанин

Две фирми с желание да управляват Фонд Мецанин

Две фирми са заявили желание да управляват Фонд Мецанин/Растеж /ФМР/, съобщиха от Фонда на фондовете, където днес се е състояло публично заседание, на което са били отворени окончателните оферти на участниците в процедурата за възлагане на обществена поръчка по ФМР.

Той ще управлява публични средства от 75,3 млн. лв. по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020. Очаква се инструментът да привлече и допълнително частно финансиране от минимум 32,3 млн. лв.

"Бългериан Мецанин Партнърс" ДЗЗД и "Ривър Стикс Кепитъл" ЕАД са подали оферти.

Целта на Фонда е да подкрепя развитието на конкурентоспособността на българските малки и средни предприятия (МСП) в зрял етап на развитие. Чрез инструмента ще се осигури достъп до алтернативно финансиране за тези МСП, които са с потенциал за растеж и подобряване на дейността, които търсят възможности за навлизане на нови пазари, както и такива, които разработват нови продукти и услуги.

Размерът на инвестициите във всяко предприятие ще бъде в диапазон от 4,9 млн.лв. до 13,7 млн. лв. Освен към бизнес целите, инструментът ще бъде насочен и към развитието на управленския капацитет и корпоративното управление на финансираните предприятия.

Подкрепата от ФМР ще се осъществява под формата на дялови и квази-дялови инвестиции, включително под формата на мецанин финансиране, а инвестиционният период е пет години при срок на фонда от 10 години, с възможност за удължаване с до две години.

Предстои оценка на подадените окончателни оферти, класиране на участниците и избор на изпълнител.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стана ясно за кого са „изчезналите“ 780 гласа от изборите през октомври 2024 г.
Мъск подкрепи излизането на САЩ от НАТО, нарече външният министър на Полша "дребно човече"
Светът на парите: Акциите на Tesla са на червено, откакто Мъск отиде във Вашингтон
Зеленски се надява на практически резултати от срещата в Саудитска Арабия
Тръмп обяви, че ще удвои митата върху канадските метали до 50%
Украйна удари Подмосковието с най-мащабната досега атака с дронове
Страхове от стагфлация тресат американските пазари
Пазарната капитализация на американските технологични гиганти се срина със 750 млрд. долара