ЕЦБ трябва да обмисли използването на „хеликоптерни пари“

ЕЦБ трябва да обмисли използването на „хеликоптерни пари“

Европейската централна банка трябва да обмисли използването на така наречените „хеликоптерни пари“, за да подкрепи инфлацията, ако растежът на цените остане слаб след пандемията. Това мнения изрази френския мозъчен тръст Council of Economic Analysis (CEA), цитиран Блумбърг.

Хеликоптерните пари представляват финансов инструмент, при който централна банка печата пари и ги раздава директно на гражданите.

От мозъчният тръст отбелязват, че ЕЦБ не успява да постигне устойчиво целта си за инфлация от 2015 г. насам, въпреки отрицателните лихви и количествените облекчения . В същото време тези инструменти повдигнаха въпроси относно въздействието на политиката на централната банка върху неравенството и нейната независимост от правителствата на страните членки.

„Добавянето на този инструмент към паричната политика би ограничило постоянното увеличение на мащаба на програмите за закупуване на активи и техните странични ефекти“, коментират Фелипе Мартин, Ерик Монет и Ксавиер Рагот от CEA.

„Предвид несигурността около излизането от кризата с COVID-19, считаме, че тази стратегия за подсигуряване трябва да бъде взета предвид, след като ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса бъдат премахнати“, добавят те.

Досега ЕЦБ е похарчила повече от 4 трлн. евро по двете си основни програми за закупуване на облигации, като същевременно с това централната банка поддържа депозитната си лихва на ниво от минус 0,5% и на практика субсидира банките с дългосрочни заеми. Макар че икономическото възстановяване доведе до ръст на годишната инфлация през май до 2% - малко над целта на ЕЦБ, очакванията са този феномен да бъде временен и инфлацията отново да се понижи.

От CEA признават, че хеликоптерните пари са се считат за противоречив инструмент, но те смятат, че тази политика може да бъде използвана в „краен случай“.

От мозъчният тръст изчисляват, че директни парични трансфери до гражданите в обем на 1% от икономическо производство ще доведат до ръст на инфлацията с 0,5 процентни пункта в рамките на година. Тази мярка се равнява на около 385 евро на човек – значително по-малка сума от тази, която американското правителство раздаде на домакинствата като част от пакета си от фискални стимули.

Мярката ще трябва да бъде координирана с фискалните политики, така че правителствата да не й противодействат чрез увеличение на данъците.

„Ако въвеждането на хеликоптерни пари успее да върне нивото на инфлацията към целевата му стойност, това ще позволи по-бързо нормализиране на паричната политика, както по отношение на покупките на активи, така и за лихвените проценти“, казват от CEA.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ