Водещите централни банкери предупредиха срещу прекомерен оптимизъм, свързан с новините за ваксина

Водещите централни банкери предупредиха срещу прекомерен оптимизъм, свързан с новините за ваксина

Водещите централни банкери предупредиха срещу прекомерен оптимизъм, свързан с новините за ваксина

Гуверньорите на три водещи централни банки предупредиха, че надеждите за скорошно производство на ефективна ваксина срещу коронавируса не са достатъчни, за да бъде сложен край на икономическите предизвикателства, създадени от пандемията, пише Си Ен Би Си.

 „Виждаме, че икономиката продължава да върви по стабилен път на възстановяване, но основният риск, който наблюдаваме, е свързан с увеличаващото се разпространение на заразата в САЩ“, коментира председателят на Фед Джером Пауъл по време на виртуална конференция, организирана от Европейската централна банка. „Докато вируса продължава да се разпространява с това темпо, идните месеци може да бъдат много предизвикателни", добави той.

Пауъл участва в панел заедно с управителя на Английската централна банка Андрю Бейли и председателя на ЕЦБ Кристин Лагард. Двамата европейци също отправиха предупреждения срещу прекомерния оптимизъм.

Бейли пределни новините, свързани с ваксината на Pfizer и BioNTech, като „окуражителни“ и заяви, че макар да се надява те да намалят несигурността, ние все нямаме реално решение на проблема. Лагард коментира, че вече може да се погледне отвъд хоризонта на пандемията, но подчерта, че тя предпочита да не прекалява с въодушевението.

Предупрежденията на централните банкери идват на фона на нарастващият брой на заразените с COVID-19 в САЩ и Европа.

Следващото заседание на Фед е планирано за 15 и 16 декември, като се очаква тогава централната банка на САЩ да актуализира програмата си за изкупване на облигации в опит да подкрепи американската икономика – ход, за който Пауъл намекна по време на последната среща на Фед. Миналата седмица АЦБ разшири програмата си за покупки на държавни и корпоративни облигации със 150 млрд. паунда до 895 млрд. паунда, докато ЕЦБ даде сигнали, че е готова да преоцени паричната подкрепа за Еврозоната през следващия месец.

Фискална подкрепа

Междувременно в Конгреса на САЩ продължават да се водят разговори за новия пакет от фискални стимули за американската икономика, като сега те се базират на прогнозите за президентство на Байдън при Сенат, управляван от републиканците.

„Имам чувството, че ние трябва да направим повече. Конгресът също трябва да направи повече по отношение на фискалната политика“, заяви Пауъл.

Централните банкери също така заявиха, че  дългосрочните тенденции при пазара на труда вероятно са ускорени от пандемията, като резултатите от това трудно могат да бъдат предсказани.

„Дори след понижение на безработицата и одобрение на ваксина, вероятно ще има значителна група от трудоспособни хора, които ще имат нужда от подкрепа, за да се ориентират в постпандемичната икономика, тъй като тя ще бъде коренно различна“, коментира Пауъл

Лагард изрази малко по-голям оптимизъм по тази тема, като посочи нарастващият интерес към телемедицината и дигиталните разплащания като положителни черти на технологичната икономика.

„Ще има трансформация, която ще бъде полезна. Ще има сектори, които досега не са съществували, предоставящи услуги от една точка на света до друга. Това ще ускори дигитализацията - област, в която Европа малко изоставаше, но очевидно е постигнат голям напредък“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ