Динамично променящият се свят на пазара на труда през 2023 г.

Динамично променящият се свят на пазара на труда през 2023 г.

Динамично променящият се свят на пазара на труда през 2023 г.

Конкуренцията за привличане на таланти става все по-голяма, бизнесът трябва да постави на фокус задържането, ангажирането и развитието на хората в организацията си, казва Калоян Беличовски, оперативен мениджър в "Менпауър България" ООД.

- Как звучи краткото обобщение на пазара на труда през 2023 г.?

- Последните години носят многократни изненадващи събития в макроикономически аспект, които водят до високата степен на динамика на пазара на труда. 2023 година продължи тази тенденция като разликата е, че силната димника се усети и в инфлационните процеси. Галопиращи възнаграждения, в комбинация с многократните увеличения в цените на стоки, услуги и транспортни разходи, принудиха работодателите да подхождат по-предпазливо към плановете си за разрастване на екипи - тенденция, която вярвам ще се пренесе и в идната 2024 г.

Трендовете, които съпътстваха 2021-ра и 2022-ра година бяха съсредоточени върху ударен процес по привличане на кадри. Това, което не се случи в периода на пандемия и релокирането на някои бизнес процеси към нашия регион, обуслови това развитие. В настоящата година нещата стоят по съвършено различен начин, като работодателите се стремят да запазят текущия персонал, преди да привличат нови кадри.

- В кои сектори се наблюдаваше най-силна динамика - както спад, така и повишение - в нивата на търсене?

- Еднозначно, най-силен спад в търсенето на нови хора отбелязваме в ИТ сектора. Доскоро разглеждана като оазис на пазара на труда, глобалните промени в ИТ индустрията не ни подминаха и станахме свидетели на замразяване на планове за разширяване на екипи и дори освобождаване на специалисти от среден и висок калибър. От много години насам за пръв път наблюдаваме и проактивни кандидатури на софтуерни инженери към отворени позиции - факт, който сам говори за актуалната ИТ реалност в България, а и не само. А конкретно в цифри -  спадът в търсенето на ИТ кадри е в размер на близо 40% спрямо предходната година.

В сферата на аутосорсинга (BPO, SSC) за 2023 г. също се отчита лек отлив. За сметка на това гръмките очаквания AI технологията да заличи стотици работни места, свързани с обслужването на клиенти и владеенето на чужди езици за момента, останаха неоправдани. Макар редица компании да експериментират в тази посока, актуално търсенето на езикови специалисти си остава на високо ниво.

Значително повишение в търсенето на хора наблюдаваме в сегмента на нискоквалифицирани служители в почти всяка индустрия - спедитори, складови и производствени работници, продавач-консултанти и др., като липсата на кадри в тези направления чертае откровена криза за хора. Липсата на този вид персонал в България наброява над 250 000 души. Явлението тук не е новост, затова и редица компании търсят иновативни решения. Като основна тенденция, породена от този факт, наблюдаваме възходящ интерес на компаниите към наемане на работници от трети страни, с цел да обезпечат необходимия си човешки капитал.  

- Кои са тенденциите, които ще продължат да оказват влияние и през идната година?

- Гладът за кадри и липсата на достатъчно кандидати в редица сектори се задържа като стабилна тенденция, която определено ще пренесем и в 2024 година.  Но от друга страна очаквам и още по-значителна вълна от завръщащи се към България работници и специалисти, които след известен кариерен път в западна Европа, вече виждат родината си като подходяща следващата дестинация за реализация. През последните години работодателите у нас многократно подобриха условията за работа при квалифициран и експертен персонал и перспективите пред екипите си, което естествено води до решението на много хора да се върнат в България.

- Кой е големият урок за работодателите и какво бихте посъветвали компаниите да усвоят като практика, за да си гарантират успех в борбата за таланти?

- Работата с многобройни компании от най-различни сектори в страната дава възможност човек да извлече изводи, базирани на данни. За мен данните показват един общ знаменател между успешните работодатели - тези, които по-лесно привличат хора и могат да се похвалят със стабилни екипи. Това са тези компании, които предлагат програми за развитие и обучение на хората си.

Конкуренцията за привличане на таланти става все по-голяма и затова моят съвет към бизнеса е да сложи фокус върху задържането, ангажирането и развитието на хората в организацията си. На прага сме на големи технологични промени, затова не на последно място следва компаниите да стимулират култура, базирана на критично мислене, споделена отговорност, екипна работа, любопитство към новото и особено към технологии като AI и Machine Learning.

Именно обучителните програми, преквалификационни програми и доквалификационни курсове са начина работодателите да адресират и дългогодишния проблем със структурната безработица у нас, която напоследък нараства. Естеството на работа в редица сектори се изменя и моят съвет към компаниите е докато работят и постигат целите си днес, да работят за създаване на условия да постигат целите си и утре, чрез обезпечаване на ключови звена и умения за бъдещето.   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ