5 неща, за които да внимаваме при избор на инвестиция
Депозитите на домакинствата в банките у нас са вече близо 46 милиарда лева и продължават да се увеличават. Годишните лихви по тях клонят към нула, и това води до загуби за спестителите от над 1 милиард лева на година, ако свободните пари бяха инвестирани в реални активи, дори със сравнително ниска доходност и риск.
Това звучи логично, но за човек с по-ниска финансова грамотност, е трудно да се ориентира в океана от различни видове инвестиции. Въпреки че съм с икономическо образование, когато за първи път исках да вложа парите си в истински активи, които да ми носят добра доходност при умерен риск, не знаех какво точно да гледам и как да сравня различните продукти. В тази статия съм представил от моя опит 5-те неща, на които трябва да обърнем внимание, когато избираме нова инвестиция.
Дали разбирам инвестицията и как работи тя
Наскоро прочетох следния цитат във Facebook „Не е нужно да разбираш една инвестиция, за да печелиш от нея“. Беше на човек, който вложил малко пари в една криптовалута. Замислих се над тези думи и съм съгласен с тях. Единственото нещо, което бих добавил е, че и не е нужно да разбираш от нещо, за да си и на загуба от него. В този случай, дали ще спечелим или загубим от някой актив, зависи от нашия късмет. Това се казва хазарт и е много различно от инвестирането.
За мен е важно, когато влагам парите си някъде, да разбирам какво стои зад фасадата и щедрите обещания на „опаковката“. Ако не мога да обясня една инвестиция с няколко изречения, които и човек без икономическо образование и интереси, може да разбере, значи и аз не я разбирам напълно.
А това влиза в противоречие с друго основно правило във финансите, че колкото повече знаем за един актив, толкова възможността да спечелим от него е по-голяма, а рискът - по-малък. Кой има по-голям шанс да спечели на шах – пълен аматьор (който не знае дори правилата) или професионалист, който има много знания и опит? Колкото и късмет да има първият, това няма да му помогне особено.
Когато разглеждам нова инвестиция, аз също не знам много за нея, но се опитвам да събера колкото се може повече релевантна и безпристрастна информация. Не разчитам само на това, което ми казват продавачите, защото те често премълчават някои неща, а наблягат на други, които не са толкова важни за мен. Разбира се, не е възможно (а и не е нужно) да знам 100% за даден финансов продукт, но да си обясня как работи дадена инвестиция, къде отиват парите ми и как те се увеличават, е от първостепенно значение за мен.
Какви са разходите, свързани с инвестицията
Няма нищо безплатно на този свят, освен сиренето в капана за мишки. Ако не искаме ние да сме мишките, трябва да се информираме колко струва дадена инвестиция и да подминем бързо надписите „Безплатно“ и „Без такси и комисионни“. Обикновено, разходите са два вида. Първите са тези на „входа“ на инвестицията. Всяка финансова компания или посредник имат определени разходи, за да привлекат нов клиент. Голяма част от тях не са обществено достъпни (като комисионните на посредниците, например) и се включват в една обща такса. Тя може да е различна в зависимост от инвестицията, която сме избрали, и да варира от 0.1% до 5% и повече процента. Тук се включват и чисто административни разходи, като тези свързани с откриването на нов акаунт в системата, откриване на сметка и други.
Вторият основен тип разходите са за „поддръжка“ или още се казват за „управление“. Те са годишни и също варират в широки граници, но повечето са между 0.1% и 2% от общата сума на нашите инвестиции. Да вземем за пример актив, който ни носи средногодишна доходност от 7%. Той има такса за управление от 1%. Ние отделяме по 300 лева всеки месец, които ги влагаме в тази инвестиция. След 20 години ще имаме близо 137 хиляди лева. Ако нямаше такава годишна такса, средногодишната ни доходност щеше да е 7%, а не 6%, и тогава натрупаната сума щеше да е над 153 хиляди лева. Тези 16,000 лева са тази такса „управление“.
Разходите, които се покриват с тези такси, са за разходи на персонала, наем на сгради, разходи за транзакции, банкови такси и други. Всеки би искал тези такси да са възможно най-ниски и аз не правя изключение. Разбира се, това е само един елемент от инвестицията и не винаги е основен при взимането на крайното решение.
Средногодишния доход от инвестицията
С дребен шрифт на всеки инвестиционен продукт е записано, че печалби не са гарантирани и досегашната доходност не е индикация за бъдещи резултати. И това е точно така. Все пак, човешкия живот и развитието ни като раса, са базирани на натрупания опит. Винаги може да се случи непредвидено събитие, което да промени историята, но в над 99% от случаите нещата са сравнително устойчиви.
Ако направим аналогия с футбола, във всяко първенство има няколко силни отбора, които печелят всички купи и медали през последните години. Има и изключения, но те потвърждават само правилото. Това важи и за инвестициите. Добрите активи имат добра история и (най-вероятно) ще продължат да се представят по същия начин и в бъдеще.
Аз не избирам активите с най-висока доходност от последните години, а търся потвърждение на избраната стратегия (ако става въпрос за активно управление). За да стане по-ясно, ще дам пример. През последните години, фондовите пазари в САЩ вървят предимно нагоре и не се изисква голяма философия, за да следваш пазара. Какво ще стане обаче, ако дойде поредната криза и цените тръгнат надолу?
Отговорът се крие в миналото. Аз гледам как даден взаимен фонд, например, се е представил при предишната криза (2007-2008 година) и доколко е успял да неутрализира нейните ефекти. Ако пазарът е паднал с 30% и със същия процент е паднала и цената на конкретния фонд, това изобщо не е добре, защото едно от предимствата на активното управление е именно това – да ограничи загубите. В този случай, е по-добре да избера широк пасивен индексен фонд, който има доста по-ниски такси.
Риск на инвестицията
Няма как да говорим за доходност, без да споменем, че колкото е по-висока тя, толкова и рискът е по-висок. Рискът е понятие, което всеки разбира по свой собствен начин и обикновено е доста абстрактно. „Да, мога да загубя пари, но е малко вероятно, а и последните години са доста добри за тази инвестиция“ си мислят повечето хора. И това е нормално.
За съжаление, ние разбираме какво е риск по най-тежкия начин – когато нещата се случат и загубим пари. Тогава надигаме вой до небесата и се оплакваме на всички, как никой не ни е предупредил за възможните загуби. Колко души от 100 ще направят нещо, ако им кажа, че има вероятност домът им да се наводни? Един, двама или николко? Когато обаче, бедствието се случи, много хора се задействат и взимат мерки. Всъщност, така работи и до голяма степен управлението на България. Когато стане инцидент в училище, започва да се търси решение за насилието между учениците. Когато се случи инцидент в дискотека, започват да се проверяват нощните заведения и да се взимат мерки.
Всичко това важи и за инвестициите. Аз съм изучавал риска, използвал съм много дълги и сложни формули за неговото изчисление, но когато загубих пари от моите инвестиции в акции, разбрах на практика какво означава това. В такъв момент, започваш да търсиш разумна причина защо се случва това и колко ще продължи спадът. След няколко месеца приемаш загубата (времето наистина лекува) и гледаш по-оптимистично на нещата. Това не ме спря да инвестирам, като загубите след това ги приемах доста по-леко. Тези уроци ми донесоха и не малко финансови позитиви.
Колко ликвиден е даден актив
Има и един специфичен риск, който гледам при всяка нова инвестиция, и това е ликвидният риск. Ликвидността е способността нашият актив бързо и без големи разходи да се превърне в налични пари. Колкото е по-висока, толкова по-добре. Има инвестиции като тези в недвижими имоти и бизнес, които имат доста по-ниска ликвидност от много други активи. Аз го изпитах на гърба си, когато трябваше да продавам имот при доста слабо търсене, като загубих доста пари и време. Урокът за мен е да гледам колко ликвиден е даден актив и дали бързо мога да го продам при различни пазарни условия.
По дефиниция, колкото по-развит е един пазар и колко повече участници и сделки има на него, толкова по-ликвидни са активите, които се търгуват на него. Последният пример за това са акции от българска компания, която реализира впечатляваща доходност за последната година, но няма на кого да ги продам. Инвестицията не е голяма, но ликвидността е нещо, с което трябва да се съобразявам повече в бъдеще.
А вие за кои неща гледате, когато избирате инвестиция?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.