Инвеститорите оценяват положително корпоративните отчети
Американският фондов пазар отчете една силна седмица с над 3% покачване на индексите. Корпоративните отчети се сочат за основната причина за доброто представяне, като щатските компании бият прогнозите. Това доведе до интересна динамика на индексите и до растеж над важни нива на съпротива. Основният индекс S&P 500 премина над 2630 пункта, което представлява 50% от целия спад от октомври до края на миналата година. Подобно равнище винаги е спирало растежа на индекса, когато започва мечия пазар и индексите след това са падали силно надолу. S&P 500 премина над него още в четвъртък, но едва след покачване над 2800 пункта ще даде знак, че корекцията е приключила и няма опасност от задълбочаване на спада през годината.
Уолстрийт следи внимателно отчетите на компаниите, но по-добрите резултати от очакванията идват след силното намаление на прогнозите на анализаторите. Позитивните отчети маскират негативната ситуация на скъпи акции със слаб растеж на печалбите. Ентусиазмът на инвеститорите може да продължи още седмица-две в разгара на отчетите, но ако не успее да премина над 2800 пункта, тогава индексът ще е застрашен от нови разпродажби. Позитивните новини за търговско споразумение между САЩ и Китай също действат благоприятно на акциите. Пазарът в Китай също отбеляза 3% растеж за седмицата, но това се дължи не толкова на перспективите за търговско споразумение, колкото на новата ликвидност за финансовата система от централната банка. Щатските инвеститори също разчитат на бъдеща подкрепа от Федералния резерв, но сигналите на банкерите все още не показват еднозначно връщане към стимулите. Налице е нарастване на балансите на централните банки по света, което също е причина за позитивното представяне на борсите. Но тези фактори остават краткосрочни причини за растежа.
Финансовите книжа бяха в основата на покачването на Уолстрийт. Най-добре се представиха Bank of America и Citigroup с 11-12% поскъпване. Някои от банките разочароваха инвеститорите с резултатите си от търговия с ценни книжа, докато конкурентната среда и покачването на лихвите се отразява на всички големи заемодатели като спад на кредитирането.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.