Искате да сте богати? Спазвайте тези 6 прости правила
Занимавам се с финанси от почти 20 години, а вече над 5 години работя като личен финансов консултант, и помагам на хората да живеят по-добре. През това време чух историите на много хора, които са тръгнали от нулата и са достигнали до нетно богатство от над 1 милион лева. В тази статия съм синтезирал 6-те основни правила за парите, които са донесли финансов успех на тези хора.
-
Никога не харчи повече, отколкото изкарваш
Звучи просто, но не е толкова лесно за изпълнение. Над 72% от хората у нас живеят от заплата до заплата, т.е. харчат всичко, което изкарват и не спестяват нищо за бъдещето. И това не са само такива с ниски доходи, а напротив – повечето са с възнаграждения над средните за страната. Те са попаднали в т.нар. омагьосана въртележка, в която с нарастване на доходите се увеличават със същите темпове (дори по-високи) и месечните разходи.
Друга статистика показва, че над 90% от българите имат спестявания, с които да си покрият разходите за не повече от 3 месеца напред, ако останат без доходи. В тази връзка, не е странно, че над 2/3 от хората у нас имат кредити и всеки по-голям разход се посреща със заем, включително и за такива неща като почивка, ремонт и други потребителски нужди.
Едно от първите неща, които научих като дете е „Не харчи всичко, което получаваш (изкарваш)“ и винаги заделям част от дохода си. Този принцип спазват и почти 100% от богатите хора, с които съм разговарял, независимо дали изкарват 10,000 лева или 100,000 лева на месец. Няма как да ставаме по-богати, ако харчим повече, отколкото печелим, нали?
-
Избягвай кредитите като чума
Ние сме приели, че заемите са част от нашия живот. Трябват ни пари за нов мобилен телефон и най-лесното е да вземем потребителски кредит или да го платим с кредитната си карта. Да направим една бърза сметка. Телефонът струва 1,000 лева и ако искаме да го купим с кредит на 18% годишна лихва, то след една година ще сме върнали 1,100 лева, но пък самият телефон ще струва не повече от 500 лева. Така, за една година ние сме станали по-бедни с 600 лева.
Всъщност, взимането на кредит е оправдано само в две ситуации. Първата е когато ни е нужен, за да оцелеем физически – за храна, лекарства, подслон или някоя друга първостепенна нужда, а вторият случай е когато с кредита ще спечелим повече, отколкото ще платим за лихви и всички останали разходи, свързани с него.
-
Може да изглеждаш богат или да бъдеш богат, но няма да живееш достатъчно дълго, за да постигнеш и двете
Дали е народопсихология или има и други причини, но близо 90% от българите живеят в собствени жилища, а тези, които притежават два и повече имота у нас, са над 500 хиляди. Също така, над 50% от хората у нас притежават автомобил, а близо 5% от тях притежават две и повече превозни средства. Няма надеждна статистика, но много често жилищата, които си купуваме са над стандарта ни, и ги придобиваме с дългосрочни ипотечни кредити. Освен че в тях влагаме доста пари, които не работят за нас, разходите за лихви често са между един и два пъти стойността на самия имот. Да не говорим колко пари отиват за поддръжка и ремонти на такова жилище.
При автомобилите положението е същото. Всеки иска да има колкото се може по-лъскава и нова кола, и най-често тя се купува на лизинг или с кредит. Поддръжката на по-скъп автомобил не е малка и там отиват голяма част от доходите ни. Някои хора казват, че колите им трябват за работа, но това е просто оправдание, а и по-евтината кола ще ни свърши същата работа.
В края на краищата, жилището ни, колата ни и всички вещи, които притежаваме, не са актив и не ни носят пари, а ни правят по-бедни. Истински богатите хора първо изграждат източник на доходи и тогава си позволяват по-скъпи и луксозни неща.
-
Никога не прехвърляй отговорността за твоето благосъстояние на някой друг
Първият път, когато отидох във фитнес зала, инструкторът ми каза „Ще трябва да правиш по 100 коремни преси на тренировка. Мога и аз да ги правя, но тогава аз ще имам плочки на корема, а не ти“. Не направих плочки, но урокът ми остана: независимо от обстоятелствата, отговорността за решенията, които взимаме и действията, които предприемаче, е само наша и на никой друг. Когато става дума за парите ни, трябва да имаме пълен контрол върху това, което се случва с тях, защото ние ще трябва да живеем с резултатите, независимо дали са положителни или отрицателни.
Разбира се, това не изключва да търсим съвети от хора, които са успели в дадена сфера. Но каквото и да говорим, парите ни са много по-важни за нас, отколкото за някой друг, и това няма как да се промени. Дори парите ни да се управляват от специалист е добре да знаем какво се случва с тях. Това, между другото, важи и за почти всяка друга област от нашия живот.
Всеки може да се научи да управлява добре парите си и да стане по-богат, стига да поеме отговорност за решенията си и да живее с последиците от тях. На практика обаче не е така. Депозитите на българите в банките са над 46 милиарда лева и продължават да се увеличават, като при годишни лихви от под 0.1%, това са милиарди загубени лева всяка година, ако бяха инвестирани по-добре. Причината е ясна – повечето хора не искат да поемат отговорност за парите си и са избрали те да работят за някой друг.
-
Времето е пари за работещите, а парите са време за богатите
Замисляли ли сте се какво означава изразът „Времето е пари“. Той се използва най-вече от служители, които непрекъснато бързат и ако денонощието беше с 8 часа по-дълго, те щяха да ги използват, за да работят още повече. Времето е единственият невъзобновяем ресурс, с който разполагаме. Когато мине една минута, никога повече няма да се върне.
По тази причина и богатите хора го използват, за да правят неща, които искат, а не да работят за друг, който им казва какво да правят. За работодателите, техните служители са само един от ресурсите, с които да постигнат целите си (по-високи печалби). За да правим това, което ние искаме, трябва да използваме друг ресурс, който за щастие е напълно възобновяем – парите. Ако ги използваме разумно, те могат да се превърнат във време.
Ако си купим модерния мобилен телефон от предишния пример за 1,000 лева, ние ще изгубим един месец време, през което може да правим нещо за себе си (ако месечните ни разходи са също толкова). По-интересното е, че ако инвестираме тази сума при 15% годишна доходност за 10 години, ще имаме в края над 4,000 лева, което е 4 месеца време. А това беше само един телефон. Ако спестяваме и инвестираме умно, може да си купим много повече време.
Разбира се, ние трябва да имаме дрехи, уреди, мебели и други неща, за да живеем, но трябва ли те да са с известна марка. Показност или време – изборът е наш.
-
Има 6 начина да станеш богат и само един да останеш такъв
Има шест основни начина да станем богати:
-
Да се оженим/омъжим за пари.
-
Да наследим пари.
-
Да имаме уникален талант, който да превърнем в пари.
-
Да спечелим много пари от тотото.
-
Да притежаваме успешен бизнес, който да ни донесе пари
-
Да управляваме умно парите си, да спестяваме част от нашите доходи и да инвестираме дългосрочно.
Само при един от тези 6 начина има голям шанс да задържим богатството си. Знаете ли кой е той? Да, това е №6. Дори някаква огромна сума да дойде при нас, ако не познаваме основните принципи на управление на личните ни финанси, то ще си отиде по-бързо, отколкото е дошло. Има стотици примери за това – от известни актьори, спортисти и музиканти, които са загубили цялото си богатство и дължат милиони, до болшинството от тото-милионерите, които пропиляват печалбата си само за няколко години.
Аз не мога да ви дам гаранция, че тези 6 правила ще ви направят милионери, но шансът е много по-голям, отколкото, ако продължавате да правите това, което сте правили досега. Аз направих много грешки до сега и едва от няколко години изграждам моята машина за пари, но тези принципи ми помагат нещата да се случват много по-бързо от преди.
Колко от тези правила спазвате вие?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.