Кремъл си направи сепуко – политическо и икономическо

Кремъл си направи сепуко – политическо и икономическо

Кремъл си направи сепуко – политическо и икономическо

През последните дни се наблюдават панически и недобре обмислени действия от страна на Русия в стремежа ѝ да ограничи щетите от наложените санкции. Мотивацията зад някои от тези мерки на Кремъл са да наложи „контрасанкции“ на „колективния Запад“.

Обявената фактическа забрана за изплащане на лихви и главници по руски държавни и корпоративни облигации е такава мярка. Това, че Русия задължава емитентите да плащат само в рубли и по сметки само в руски банки дължимите суми по никакъв начин не може да се окачестви като изпълнение на тези задължения. Опитът да се „хитрува“, като се имитира плащане, което не е договорено според условията на облигационните емисии, ще бъде класифицирано като дефолт (неизпълнение на дължимо задължение) от кредиторите и те ще потърсят своите права по съдебен ред.

Вярно е, че за някои руски държавни облигации (не корпоративни облигации) има клаузи, позволяващи на руската държава да плаща в рубли при определени условия. Само че това е валидно, когато рублата е свободно конвертируема (в момента вече не е така) и плащането става по пазарен курс, а не по курс, определен административно от руското правителство или Руската централна банка – тоест от длъжника. Освен това плащането трябва да се извърши по сметка на банките попечители и платежни агенти по облигационните емисии, а не по посочена от длъжника сметка в негова банка. Това е все едно да кажете на банката, която ви е дала ипотечен кредит, че ще отделяте пари за вноски в буркан под леглото ви.

Резултатът от това обаче, ще е катастрофален за големите руски компании, много от които изградиха успешни международни бизнес модели. Те де факто бяха обявени във фалит (или задължени да фалират) от собствената си държава, която не им позволява да платят на кредиторите си. Облигационерите ще заведат дела за несъстоятелност в съдилищата по облигационна юрисдикция, а те са основно в Лондон, Ню Йорк, Париж, Люксембург и Дъблин. Всички активи на руските емитенти извън Русия – включително банковите им сметки – ще бъдат блокирани в ползва на кредиторите. Възможно е да бъде блокирано и държавно имущество на Руската федерация за неизпълнение на плащания по държавни облигации. Ако няма плащане или споразумение с кредиторите, блокираните активи ще бъдат продадени и приходите от това ще отидат за покриване на задълженията.

Незабавният ефект от тези недомислени действия на руската държава може да е спиране на международните операции на засегнатите руски компании, сред които са най-големите имена в добивния и енергийния сектор. При дефолт по едно задължение е възможно обявяването за предсрочно изискуеми на всички други техни задължения поради често срещани стандартни cross-default клаузи. Кредитните им линии също ще бъдат анулирани. Това са огромни компании с милиарди долари обороти и с добре установени отношения с големи международни банки. Няма икономическа причина те да не плащат своите задължения, особено в текущата ситуация на високи цени на металите и енергийните ресурси. Забраната за плащане е шок за всички тях и истинска заплаха за прекратяване на операциите им, тъй като огромната част от приходите им идват от експорт към международните пазари.

Ето защо тази нестандартна мярка е по-скоро самоубийствен ход за Русия, а не наказание за лошите „западни“ инвеститори от „неприятелски“ държави, в това число и България. Кредиторите на Русия и на руските компании ще успеят да съберат голяма част от парите си от блокираните активи извън Русия, много от които не могат да бъдат прибрани – участия в търговски дружества, недвижимости, складови запаси, ценни книжа и други. Дори кешови наличности по сметки в чужди банки, които няма как да бъдат изтеглени в брой или преведени към руски банки поради действащите вече санкции.

Ако нещо не се промени в Кремъл в следващите дни и седмици, е възможно да станем свидетели на изчезване от международните пазари на голяма част от големите руски износители на суровини и борсови стоки, като метали, нефт, газ, пшеница, торове и други. Това ще предизвика шок на цените на суровините и енергоносителите, както и временни затруднения в производството на много фирми, разчитащи на доставки от Русия. А прекъсванията в производствените вериги, от своя страна, може да  доведе до поскъпване на доста стоки, поради ограниченото предлагане.

Инфлацията в световен мащаб би нараснала значително през 2022 г., но постепенно руските доставчици ще бъдат заменени с обеми от други производители в следващите няколко месеца. Проблемът ще е голям там, където Русия е доминиращ доставчик – като никел и паладий, например. Но светът няма да спре да се върти. Освен за Русия, където този сценарий би върнал държавата 30 години назад към периода на разпадане на Съветския съюз.

Спирането на суровинния износ ще предизвика масово обедняване, безработица, девалвация на рублата и верижни фалити в икономиката, включително имплозия на банковата система на страната. Спестяванията на цяло поколение руснаци ще бъдат унищожени, а перспективите за развитие на обществото влошени драматично. Вероятно след това ще последва тежка демографска криза, масова емиграция и институционален колапс. Възможно е за втори път светът да се изправи пред перспективата държавата с най-голям ядрен арсенал да се разпадне, с всички произтичащи от това рискове.

Ето защо решението да се спре обслужването на всички руски облигации в чужда валута меко казано не е от най-далновидните. Фактът, че такова нещо изобщо се случва, говори за това, че в момента решенията в Русия се взимат от много тесен кръг „силовици“ около Путин без никакви консултации с грамотни икономисти, юристи и представители на корпоративния сектор. Това само по себе си е силно обезпокояващо.

Никола Янков, управляващ партньор в „Експат Капитал” и председател на СД на „Експат Асет Мениджмънт”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ