По всичко личи, идва краят на този икономически цикъл. Как да подготвим нашите пари

По всичко личи, идва краят на този икономически цикъл. Как да подготвим нашите пари

През миналата година над половината от компаниите в американския индекс S&P500 са вече в мечи пазар, т.е. цените им се понижиха с над 20% от най-високите стойности за последните 52 седмици. Това е силен показател, че сме в края на настоящия икономически цикъл. Колкото и да не ни се вярва, ефектът от това ще се усети и в България през следващите години, и ще се отрази върху нашите лични финанси и инвестиции. В тази статия ще споделя няколко практични съвета как да се подготвим максимално добре за този период.

Да максимизираме спестяванията си

По време на икономически спад основните закони и принципи на парите продължават да са в сила, даже стават още по-важни. Независимо дали става въпрос за някакви лични или обществени кризи, по-големите спестявания ни гарантират по-безболезнено преминаване през тези периоди. На първо място, е добре да създадем (или допълним) аварийния ни фонд. Ако имаме стабилен доход и нямаме кредити, то той може да е в размер, с който да покрием фиксираните ни разходи за период от 3 до 6 месеца. Ако очакваме някакви сътресения, то е препоръчително този фонд да ни осигури безпроблемни между 6 и 12 месеца, ако останем без доходи.

Следващата стъпка е увеличим процента, който заделяме от нашите приходи и да увеличим спестяванията ни. Това ще ни е от полза в две направления. Първо, ще имаме повече време да реагираме на непредвидени събития, които са свързани с допълнителни разходи и второ, ще имаме възможност да инвестираме в добри активи, чиято цена е паднала поради общия икономически спад.

Ако досега не сме изготвяли месечен отчет за приходите и разходите, началото на 2019 година е добър момент, за да започнем да го правим. Ако се върнем назад във времето, предишната финансова криза (която започна през 2008 година, но най-силно се усети в България между 2010 и 2012 година) доведе до рекордно висока безработица и много хора останаха без основния си доход. Ако знаем по категории къде отиват парите ни, ще сме много по-подготвени да съкратим част от разходите ни, ако останем без работа.Да сложим в ред инвестициите си

Началото на годината е добър период, за да направим преглед на нашите инвестиции и да видим как са се представили те през 2018 година, каква е доходността от тях и има ли някакви съществени промени, които да се отразят на бъдещото им представяне. Разбира се, може да не предприемаме нищо и да си кажем, че инвестираме дългосрочно и нито един спад или криза не може да ни уплаши, но това няма да е много разумно. Дори да използваме стратегията buy&hold, може да максимизираме резултатите си и да не губим няколко години, докато пазарът се възстанови.

Ако по време на икономически ръст, по-агресивната стратегия с по-рискови активи ни е донесла успехи, е време да преосмислим нашите действия и инвестиции през следващите няколко години, за да не загубим добрата ни доходност от последните близо 10 години. Това, което направих аз през 2018 година и ще продължа да го правя и през тази, е да намаля инвестициите си в отделни акции на компании, особено технологични. При ръст на пазара, те се представят най-добре, но при спад техните цени се понижават по-бързо от останалите. Ще продължа да инвестирам в пасивни индексни борсово търгувани фондове в САЩ и Европа, но ще огранича средствата в по-агресивни взаимни фондове, които имат добри резултати само при ръст на пазара. Също така, увеличих вложенията си във фондове, които инвестират в злато, като застраховка за по-голям спад на фондовите пазари.

Следя много внимателно доста активи (акции, имоти, фондове и други) и ако цената им падне под предварително изчислено от мен ниво, ще инвестирам в тях. Разбира се, спадат при тях може и да продължи, но е изключително трудно да се предвиди къде ще е абсолютното дъно и да се купи на него. Пробвал съм много пъти, но ако съм успявал някой път, то това е било по-скоро плод на късмет. Да не забравяме, че най-големите печалби се правят по време на кризи и тогава „Кешът е цар“.

Идва краят на ниските лихви

В България все още сме далеч от рязко повишаване на лихвите по кредитите, но има индикации, че през тази година и началото на следващата ще има плавно увеличение. В момента, основният лихвен процент на БНБ е 0.00%, а индексите на EURIBOR са отрицателни. Какво ще стане, ако лихвата по нашия 30-годишен ипотечен кредит от 4% сега (някакъв базов лихвен процент + надбавка) стане 7% или 8%, както беше преди няколко години? Месечната вноска по големите заеми автоматично ще стане с поне 300 лева по-висока и това може да създаде трудности за много домакинства.

В същото време, през последните години, ниските лихви стимулираха кредитирането и доведоха до сериозен ръст в цените на имотите. През миналата година пазарът на недвижими имоти в столицата достигна своя връх в някои райони и типове строителство, а през 2019 година се очаква това да се случи и в останалите зони, както и в другите големи градове в България. Ако сме купили (или получили по друг начин) жилище и искаме да го продадем, сега е най-подходящия момент, защото пазарът скоро ще се обърне.

Повишаването на лихвите, заедно с непрекъснатото печатане на пари и огромните дългове, които се генерираха от централните банки на големите страни в света, неминуемо ще доведе до повишаване на инфлацията. Това прави изборът на добра инвестиция изключително труден, защото от една страна трябва да търсим по-висока доходност (за да победим инфлацията), а от друга – няма много активи, които да не се влияят от общия спад в икономиката. Изборът е пазари, стратегии и инвестиции, които са устойчиви по време на кризи и реализират добра доходност имено при такива пазарни условия.

Това бяха 3-те стъпки, които ще ни помогнат да подготвим нашите финанси и инвестиции за 2019 година и за края на сегашния икономически цикъл. Разбира се, всеки сам може да намери за себе си най-подходящия начин да го направи и съм далеч от мисълта, че съветите в този материал са универсални. Въпреки това, не е нужно да сме финансови гении или да имаме кристална топка, за да разберем, че нещата се повтарят през известен период от време и е много вероятно това да продължи да се случва. От нас зависи как ще реагираме и дали ще повторим грешките си от предишните кризи или не.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ