Поскъпването на еврото се превръща в поредния проблем за ЕЦБ

Поскъпването на еврото се превръща в поредния проблем за ЕЦБ

Председателката на Европейската централна банка Кристин Лагард е изправена пред ново предизвикателство – освен за забавящото се икономическо възстановяване и понижението на инфлацията, тя трябва да намери отговор и на рязкото поскъпване на еврото, пише Блумбърг.

Единната европейска валута напредна с 12% в рамките на пет месеца от въвеждането на строгите ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса, прескачайки границата от 1,20 долара за евро за първи път от над две години.

Много инвеститори са на мнението, че тази тенденция ще се запази, като два водещи представители на ЕЦБ признаха, че това тревожи институцията.

„Обменният курс евро-долар има голямо значение,” заяви главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн по време на онлайн конференция. „Ако има сили, които движат този курс, то сред тях са световните и европейските прогнози, както и паричната ни политика“, добави той.

Силното представяне на еврото е само една част от по-обширната картина на доларовата слабост, която докара зелените пари до най-ниското им ниво спрямо другите водещи валути валути от повече от две години. Еврозоната обаче е подложена на особен натиск, имайки предвид зависимостта на региона на единната валута от износа и продължаващата от години слаба инфлация.

По-силната валута намалява конкурентоспособността на износа и потиска растежа на цените, като прави вноса по-евтин. Бързото поскъпване на еврото често се превръщаше в причина бившият председател на ЕЦб Марио Драги да изразява опасения, че това може да отслаби икономиката.

Сега наследничката му ще трябва да реши дали да прилага подобна тактика.Това може да се случи на пресконференцията след следващото заседание на ЕЦБ на 10 септември, когато ще бъдат представени обновените икономически прогнози.

Червена линия

„Курсът от 1,20 долара за евро е нещо като червена линия“, коментира Катарина Утермол, старши икономист в Allianz. „В момента ЕЦБ няма много полезни ходове, освен да опита да обезцени валутата с думи, насочвайки фокуса върху продължаващата икономическа несигурност, като същевременно с това остави отворена вратата за допълнително разширяване на програмата за изкупуване на активи на по-късен етап през годината“, добави тя.

Сериозността на ситуацията пролича и вчера след публикуването на данните за инфлацията в Еврозоната. Годишната инфлация в региона на единната валута навлезе в отрицателната територия за първи път от четири години, падайки до минус 0,2% през август, спрямо 0,4% през юли.

Износителите обаче все още не усещат негативния ефект от обменния курс, като това се дължи на факта, че пред тях има по-налещащи проблеми, най-големият от които е световната рецесия.

„По-силното евро очевидно носи допълнителна тежест на износителите, но това, по-важното за тях е, че световното търсене остава сравнително ниско“, коментира Олаф Вортман, икономист в германската индустриална асоциация VDMA.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел заяви тази седмица, че от централната банка следят развитието на валутните пазари и че до известна степен тя гледа позитивно на случващото се.

„Поевтиняването на долара може да бъде разгледано отчасти като признак, че световното доверие се завръща. Това отразява обрат на по-ранната тенденция на приток на средства към активите убежище в САЩ, когато инвеститорите се насочиха към държавния дълг и нискорисковите активи“, коментира тя.

Неясен ефект

Шнабел заяви още, че ефектът от поскъпването на еврото върху инфлацията остава неясен – гледна точка, която е подкрепя прочуване на ЕЦБ, според което влиянието на валутните движения върху промените на цените е намаляло през последните десетилетия.

Въпреки това централната банка изпитваше трудности да постигне целевата инфлация от малко под 2% дълго преди пандемията, което означава, че полагането на по-голям натиск върху инфлацията може да успокои някои членове на управителния съвет.

„Когато имате силно евро и пазарни очаквания, че то ще продължи да поскъпва, вероятно е прогнозите за инфлацията да бъдат ревизирани надолу“, казва  Карстен Бжески от ING Германия. „ЕЦБ ще трябва да реши, както го правеше в предходните години, дали трябва да направи повече за инфлацията“, добавя той.

Коментарите на Лейн се отразиха на курса на еврото, който достигна 1,19 долара към 8:58 часа германско време. Според изчисления на Блумбърг вероятността единната валута да поскъпне до над 1,25 долара за евро в рамките на следващите три месеца е по-голяма от тази да падне под 1,13 долара за евро.

„Силата на еврото изглежда прекомерна, но за момента трябва да уважаваме набраната инерция и нагласите на пазара“, коментира Рос Хъчинсън от Aberdeen Standard Investments. „Не можем да изключим възможността от ново поскъпване“, добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ