Приближен на Путин се завръща в украинската политика

Приближен на Путин се завръща в  украинската политика

Отдавна смятан за "сивия кардинал" на властта в Украйна, сега той излиза от сенките: Виктор Медведчук, близък с руския президент Владимир Путин, постигна забележително завръщане на политическата авансцена - беше избран за депутат от своята проруска партия.

Някога наричан от противниците си "принцът на мрака", той влиза в парламента на 64-годишна възраст, след близо 15 години, в които официално не е заемал политически пост. Това обаче не му попречи да запази статута си на привилегирован събеседник на господаря на Кремъл, който е кръстник на една от дъщерите му.

Неговата партия "Опозиционна платформа - За живота", която беше подкрепяна открито от Русия по време на предизборната кампания, се оказа на второ място на парламентарните избори в неделя с около 40 от общо 450 депутати.

Този резултат, означаващ по-голяма публичност, разтревожи прозападния лагер, за който Медведчук е черна овца. Отношенията с Русия достигнаха най-ниското си равнище след руската анексия на Крим през 2014 г. Последва война с проруските сепаратисти в източната част на страната, при която за пет години загинаха близо 13 000 души.

Медведчук не показва, че е развълнуван. "Ние сме доволни", реагира той в интервю с АФП, обещавайки да остане в опозиция на новия президент Володимир Зеленски, чиято прозападна партия получава мнозинство според вчерашните прогнози на медиите.

Макар че Киев и Западът обвиняват Русия във военна подкрепа на сепаратистите и две трети от украинците смятат големия си съсед за "страна агресор", Медведчук е на мнение, също като Кремъл, че става дума за "вътрешен конфликт".

"Само с помощта на Русия може да бъде възстановен мирът", настоява обаче той: "Няма друго решение", освен да се използва нейното "влияние" върху сепаратистите.

Демонстрирайки твърди позиции против НАТО и ЕС, Медведчук редовно обвинява Киев, че "не е направил нищо", за да сложи край на войната и също като Москва е за федерализация на Украйна.

Подложен на американски санкции

В Украйна заради тези изявления той бе обвинен в "държавна измяна", но разследването изглежда не напредва.

А зад кулисите той вече прави ходове с пешките. Според медии през последните месеци той е купил, чрез свой близък, три телевизии в Украйна, предизвиквайки напускането на скандализирани журналисти.

В отговор на въпрос за отношенията си с авторитарния лидер в Кремъл, Медведчук избягва думата "приятелство": "Имаме отлични отношения, изграждани в продължение на дълги години. И днес аз правя всичко, за да използвам тези отношения - той го знае и аз не го крия - в интерес на моята страна и на моите съграждани".

Но Медведчук, който не заема никакъв официален пост от 2005 г., "доста често" се среща с руския президент - официално, за да обсъди "уреждането" на конфликта в Изтока. Тези срещи се отразяват подробно от руските телевизии.

На видео от 2012 г. може да се види как Медведчук и съпругата му Оксана Марченко, телевизионна водеща, посрещат Путин в луксозната си вила в Крим.

Роден в Русия и завършил право в Киевския университет, той беше депутат от 1997 до 2002 г., а след това, в продължение на три години - началник на президентската администрация. Обвиняваха го, че е създал в президентството система за цензура чрез инструкции как телевизиите да отразяват политическите събития.

След избирането през 2005 г. на прозападен президент Медведчук, смятан за много богат, напусна президентството и изчезна от обществения дебат до началото на руско-украинската криза през 2014 година.

Той беше засегнат от американските санкции след анексирането на Крим, но беше назначен от тогавашния президент Петро Порошенко за представител на Киев във водените под егидата на ОССЕ преговори със сепаратистите.

Според Порошенко кандидатурата му е била наложена от Владимир Путин.

Политолозите донякъде омаловажават второто място, спечелено от партията му, защото смятат, че това е скромен резултат за страна, управлявана до 2014 г. от проруски президент.

"Активната подкрепа на Кремъл ще изостри негативното мнение на обществото" за проруските политици, дори предупреждава политологът Володимир Фесенко. Смятани за парии от другите движения, "те ще останат затворени в своето гето" в парламента, предсказва той.

 

Олександър Савошенко и Олга Шиленко от Франс прес / БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ