Разпада ли се теорията, представяща биткойна като „дигитално злато“?
Една от причините хората да инвестират в биткойн изглежда започва да се изпарява, след като световната геополитическа несигурност и нарастващата инфлация в редица страни нанесоха удар по стойността на криптовалутите, пише Райън Браун за Си Ен Би Си.
Цената на биткойна достигна двуседмично дъно във вторник, след като руският президент Владимир Путин разпореди изпращането на войски на територията на т.нар Донецката и Луганската народна република, няколко часа, след като призна двата отцепнически региона в Източна Украйна за независими.
Поддръжниците на биткойна често го определят като „дигитално злато“. Това се дължи на идеята, че биткойнът може да предложи убежище, подобно на златото, по време на несигурност на другите финансови пазари.
Феновете на криптовалутата също така твърдят, че тя може да служи за хеджиране на инфлацията. Това означава, че сега е моментът биткойнът да блесне. Все пак, през януари индексът на потребителските цени в САЩ достигна 7,5%, което е най-високото му ниво от 1982 г. насам. Подобни рекорди се регистрират и в Европа.
Вместо това обаче най-популярната криптовалута е изгубила повече от половината си стойност, след като достигна връх от близо 69 хил. долара през ноември. Това накара инвеститорите да се запитат дали статусът на биткойна като „дигитално злато“ е заслужен.
Рисков актив или убежище?
Последният спад на биткойн дойде на фона на масовите разпродажби на фондовите пазари, при които индексът S&P 500 завърши сесията във вторник с навлизане на територията на корекция (спад от поне 10% спрямо последната рекордна стойност). Цената на биткойна във все по-голяма степен проследява движенията на фондовия пазар, като корелацията между представянето на криптовалутата и широкият показател S&P 500 непрекъснато нараства.
Експертите казват, че криптовалутите са станали по-тясно свързани с други спекулативни части на пазара, като например технологичните акции, които в последно време поевтиняват на фона на очакванията, че Федералният резерв на САЩ и другите водещи централни банки ще започнат да повишават лихвените проценти и да свиват пакетите от стимули за икономиката.
„Корелацията между крипто и акциите е много висока през последните няколко месеца, както по посока на макро новините, свързани с инфлацията, така и по отношение на геополитическата ситуация Русия-Украйна“, каза Крис Дик, търговец в маркет мейкъра на криптовалути B2C2 Ltd.
„Тази корелация показва, че в момента биткойнът твърдо се държи като рисков актив – а не като убежище, за каквото се представяше преди няколко години“, добави той.
Нещо повече, в последно време златото се представя по-добре от криптовалутата. Във вторник спот цената на златото се увеличи до най-високите си нива от 1 юни, достигайки 1 913,89 долара за тройунция
„Биткойн, активът, за който се твърди, че е отговорът на всеки въпрос, тихо се понижи и се представя значително по-слабо от своя основен враг - златото“, каза Джон Роке, ръководител на техническата стратегия в 22V Research.
„Очакваме биткойнът да се върне на ниво от 30 хил. долара и да продължи да се понижава. За златото прогнозираме нови върхови стойности“, добави той.
„Крипто зима“
Спадът на стойността на биткойна доведе до прогнози за продължителен мечи пазар, известен като „крипто зима“. Последното подобно събитие се случи в края на 2017 г. и началото на 2018 г., когато цената на биткойна падна с цели 80% спрямо тогавашните рекордни нива от близо 20 хил. долара.
Не всички анализатори обаче са убедени, че последният спад в цените на цифровите валути е показателен за предстояща крипто зима, като много твърдят, че пазарните условия днес са значително по-различни. Сега има много институции, които имат инвестиции в биткойн, като според експертите именно това е и една от причините неговата цена да е по-тясно обвързана с тази на акциите.
„Позициите в криптовалути на инвеститори, занимаващи се с традиционни класове активи, е движещата сила зад корелацията на биткойна с акциите“, каза Дик от B2C2. Въпреки това той смята, че тази връзка може да бъде прекъсната по всяко време, имайки предвид различните фундаменти на всеки пазар.
За да се конкурира по-ефективно със златото като убежище, биткойн трябва да постигне по-широко приемане, смята Виджай Айар от криптоборсата Luno.
„Фундаментите винаги са имали логика за това – ограничено предлагане на валута, която не е свързана с никоя държава. Биткойнът обаче трябва да премине през надлежен процес на монетизация, при който бива възприет от достатъчно участници на пазара. Това означава по-голям търговски поток, по-големи институции с инвестиции в биткойн и повече държави, като например Ел Салвадор, който купуват биткойн“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.