Знакът, който показва, че Европа няма отговор на пандемията*

Знакът, който показва, че Европа няма отговор на пандемията*

Германският канцлер Ангела Меркел разпореди удължаване на локдауна в Германия до 18 април и налагане на най-строги мерки около великденските празници. Този ход, който сред най-строгите в страната от началото на пандемията, подчертава влошаващата се ситуация на континента, пишат Арне Делфс и Никос Хризолорас за Блумбърг.

След като само преди няколко седмици разпространението на коронавируса изглеждаше под контрол, все повече страни в Европа връщат строгите ограничителни мерки. Локдаунът бе удължен още във Франция и Италия, като скоро подобен ход се очаква да обяви и Нидерландия. Австрия се отказа от плановете си за отваряне на кафенетата, ресторантите и баровете на 27 март, а в Унгария болниците призовават за помощ от доброволци.

Влошаващите се перспективи пред региона ще бъдат изложени в общо становище на лидерите на Европейския съюз в четвъртък, когато те ще обсъдят развитието на пандемията.

„Епидемиологичната ситуация остава сериозна на фона на предизвикателството, което представляват новите варианти на вируса“, се казва в чернова на комюнике, видяно от Блумбърг.

„Ограниченията, включително тези, свързани с пътуванията без основателни причини, трябва да бъдат спазвани“, се казва още в черновата.

Плановете срещата да се проведе на живо бяха изоставени на фона на влошаващата се ситуация. Инфекциите в Белгия, където обикновено се провеждат срещите на върха в ЕС, са нараснали с 40% на седмична база, сочат последните данни.

Тежка ситуация

След повече от 11 часа на напрегнати преговори, Меркел и регионалните лидери решиха да удължат строгите ограничителни мерки в страната до 18 април. Властите в страната обаче продължават да изразяват различни гледни точки за правилния подход към пандемията, като социологическите прочувания показват, че недоволството на обществото от работата на правителството продължава да расте.

„Сега сме в много, много сериозна ситуация“, заяви Меркел на пресконференцията след обявяването на новото удължаване на мерките. „Броят на новите случаи расте експоненциално, а леглата за интензивно лечение се запълват отново“, добави тя.

Според разпоредбата на Меркел общественият и икономическият живот в Германия ще бъде "замразен" от 1 до 5 април, в рамките на които влиза католическия Великден. Тези дни ще бъдат затворени всички магазини, като единственото изключение ще бъде за хранителните в събота. Ще бъдат затворени всички заведения на открито, а събиранията ще бъдат ограничени до две семейства или 5 души. Институтът по икономика в Кьолн изчислява, че германския локдаун по великденските празници ще струва на страната 7 млрд. евро в изгубена икономическа активност.

Ситуацията е още по-тежка в Унгария, където има недостиг на доктори и сестри и се търсят доброволци. В Нидерландия се очаква днес премиерът Марк Рюте да обяви удължаване на ограничителните мерки, включително вечерния час, за поне две седмици.

Гърция, която лобира за въвеждането на европейски имунизационен паспорт, които да улесни пътуването на ваксинираните срещу COVID-19, започна да мобилизира лекари на частна практика за работа в претоварените с COVID-19 болници.

Нарастващия брой на заразените в Европа идва на фона на забавената имунизационна кампания на континента. Европейският съюз и Обединеното кралство са в непрекъснат контакт, за да бъде избегнато ескалация по спора около доставките на ваксини, която може да доведе до забрана за износа на препаратите, произведени в завода на AstraZeneca в Нидерландия.

Генералният директор на дирекция „Здраве“ в Европейската комисия Сандра Галина заяви, че е продължава да е „недоволна“ от компанията, повтаряйки коментарите на президентът на ЕК Урсула фон дер Лайен, че блокът ще използва всичките си инструменти, за да си гарантира ваксини.

До момента ваксини са поставени на 6,6% от населението на ЕС, като това е 3-пъти по-малък дял в сравнение с Великобритания.

„Няма празници и уикенди за ваксинацията“, заяви днес френският президент Еманюел Макрон, който е критикуван за бавното имунизиране в страната.

Система за контрол

Същевременно с това Европейската агенция по лекарствата (EMA) обеща да продължи да разследва докладите за образуване на кръвни съсиреци след ваксинация и да ускори одобрението на нови ваксини, които да защитават по-добре от новите варианти на коронавируса.

„Не трябва да забравяме факта, че ваксините ще ни помогнат да поставим под контрол тази пандемия. Искам да уверя обществеността, че има система за контрол, която да гарантира, че всички ваксини, които получаваме, са безопасни, ефективни и с високо качество“, коментира зпълнителната директорка на EMA Емер Кук.

*Заглавието е под редакцията на "Мениджър Нюз"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ