6 задължителни качества, които трябва да притежават бъдещите лидери

6 задължителни качества, които трябва да притежават бъдещите лидери

Бизнесът изпитва недостиг на лидери в световен мащаб, сочат всички последни прочвания по темата. Цели 85% от компаниите отчитат спешна нужда от развитие на служители с лидерски потенциал.

При установяването на критерии за идентифицирането и издигането на потенциални лидери в управленски роли на високо ниво, хората, вземащи решения трябва да търсят най-добрите мениджърски качества и умения, от които зависят добрите взаимоотношения на работното място и постигането на големи резултати.  

Това са 6 качества, които трябва да търсите в бъдещите лидери на вашата компания.

1. Търсете лидери, които могат да слушат.

Ефективната комуникация не се изчерпва с добрите ораторски умения. Бъдещите лидери трябва да имат безценната способност да слушат активно.

Как мислите, вие добър слушател ли сте? Отговорете на тези два въпроса, за да разберете:

- Колко често ви се случва съзнателно да потискате навика си да прекъсвате другите, докато говорят?

- Изпитвате ли желанието да завършите изречението на някой друг?

Активното слушане е състояние, в което вашите мисли остават на заден план, докато вие се фокусирате на 100% върху настоящата дискусия, без да се разсейвате. Докато слушате историята на другия човек, вие задавате въпроси, търсите теми, които да доразвият казано и опитвате да намерите  да разберете нуждите на вашия събеседник.

2.Търсете лидери, които бързо развиват доверие.

В своята книга „The Speed Of Trust”, Стивън М.Р Кови казва, че екип, който се характеризира с високо ниво на доверие между служителите и техния лидер, ще постига целите си по-бързо и на по-ниска цена.

Според традиционното схващане доверието трябва да бъде спечелено, но Кови открива, че в добре работещите организации, лидерите са склонни да подходят с доверие към своите служители, още преди те доказали, че го заслужават. Бъдещите лидери трябва да бъдат готови да дадат този шанс на своите подчинен.

3. Търсете лидери, които помагат за развитието на другите.

Това, което искате да видите в бъдещите лидери, е интерес към менторството и начин на мислене, който насърчава развитието и растежа на младите таланти в организацията. Тези лидери отделят нужното време, за да дадат отлична обратна връзка на другите. Те помагат на служителите си да постигнат своите целите си и да разкрият пълния си потенциал.   

4. Търсете лидери, които имат амбиция.

Мотивацията за работа на тези лидери идва от силното им желание да постигнат успех. Те са готови да положат допълнителни усилия и осъзнават, че успехът изисква жертви. Когато се изправят пред сериозно препятствие, те избират трудния( но и правилния) път от чиста амбиция, без да правят какъвто и да е било компромис със своите ценности и вярвания.

 5. Търсете лидери, които са добри комуникатори.

Умението да бъдеш добър комуникатор е от съществено значение за всеки, който застава на ръководна позиция. Когато добрите комуникатори говорят, хората слушат и предприемат действие.

Потърсете лидер, който имат способността да бъде автентичен, да обяснява идеите и стратегиите по кратък и ясен начин, да дава конструктивна, позитивна и когато е нужно, негативна обратна връзка. Понякога тези лидери са болезнено откровени в общуването, но те го правят, за да създадат чувство на доверието между тях и останалите.

6. Търсете лидери, които имат висока емоционална интелигентност.

Помага ли на останалите? Поставя ли другите пред себе си? Отдава ли дължимото на хората, които го заслужават? Има ли нужда от време, за да развие взаимоотношения с другите служители? Екипен играч ли е?

Ако отговорът на всеки един от тези въпрос е недвусмислено „да“, значи сте попаднали на безкористен лидер с висока емоционална интелигентност . Лидер, който разбира хората и ще използва колектива и близките връзки със служителите в полза на организацията. Именно това е човекът, който искате на ръководна позиция.

Марсел Шуантес, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ