10 признака на щастливите семейства

10 признака на щастливите семейства

Щастливото семейство е съвременна утопия, която е по-силна дори от щастливия човек. И все пак, за да не сте изгубени съвсем в това къде се намирате по скалата драма-щастие, ви предлагаме текст, с който да се опитате да се позиционирате. Добре е от някъде да се започне.

1. Не се жалват от партньора си на роднини и познати

Щастливите двойки знаят, че не трябва да впрягат трети лица във взаимоотношенията си. Ако има недоразумения, говори се лице в лице. Приятелите нито на единия от двамата в двойката не могат да се придържат към неутралитет, тоест, не са в състояние пълноценно да помогнат в даден конфликт. Съвет: оставете нещата в ръцете на фамилен терапевт, нека той да се заеме със задачата, която не може да решите, вместо всички останали, които също не могат.

2. Не се сравняват един с друг

Обичаме се такива, каквито сме. Знаем, че партньорът в приятелската двойка винаги ще ни се струва на думи по-добър от собствения, но и сме наясно с реалността. Всички правим грешки, всички имаме камъни за дялане. Но това си го знаехме и преди връзката ни да стане сериозна, така че не е момента да го правим на въпрос.

3. Не се правят на жертва

Не се обвинявате един друг за лични проблеми. Да, това ви поставя иначе в изгодна ситуация – власт, възможност да прехвърляте вината на другия, вместо да се вземете в ръце и да промените живота си.

4. Не винаги са сериозни

Умеят да се забавляват, смеят, шегуват и в същото време да рестартират отношенията си (например, след раждането на дете). Дори когато животът им е седнал на врата, те намират начин да разведрят обстановката и да се посмеят на проблемите.

5. Не се критикуват един друг

Умеят да подчертават достойнствата си, а когато има проблем, заедно да се опитват да осъзнаят какво се случва. Ако партньорът ви прави нещо, което не ви харесва, важно е да намерите правилния начин да говорите за това. Критиките и сълзите не са донесли на никого желаното. Просто ще престанете да се слушате и това е.

6. Те не се опитват да четат мисли

Знаете как да кажете от какво имате нужда и не чакате другия да се досети. Ясните послания са в основата на зрелите дългогодишни отношения.

7. Те не зациклят в ролите си

Нямат проблем с джендърните роли – могат да бъдат гъвкави, днес готвя аз, утре - ти, днес чистя аз, когато можеш – ти, и т.н.

8. Не си крещят

Човек, който крещи, се възприема като нестабилен и неуверен в себе си. Разговорите на висок тон са противопоказни за взаимоотношенията и това е една от причините съвременните хора да не се слушат един друг.

9. Не се контролират един друг във всичко

Ревността и контролът преди всичко са предизвикани от неувереността в себе си. Всеки човек има право на личен живот и граници. Ако те се нарушават постоянно, това е сигнал за опасност и всеки изпитва естествено желание да защити територията си.

10. Не очакват от другия съвършенство

Е, не, партньорът ни нито е принцеса, нито принц на бял кон, затова няма и защо да се разочароваме и раздразваме от реалния човек до нас и неговите недостатъци. А нали точно него избрахме? Сигурно е имало защо.

Източник: noviteroditeli.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ