14 световни учени и техните любими фантастики

14 световни учени и техните любими фантастики

Ясно е, че между наука и научна фантастика има голяма разлика. От Huffingtonpost обаче смятат, че интересът към науката нерядко пламва, предизвикан от научно-фантастичните книги и филми. В подкрепа на твърдението, те събират мненията на едни от най-известните имена в науката, за да разкрият техните любими книги и филми от жанра.

Да ги прочетем:

Д-р Макс Тегмарк, космолог и професор по физика в Масачузетският технологичен институт:

“Обожавам „Permutation City” на Грег Игън, където изследва какво представлява самата реалност по такъв начин, че ме остави без думи. Книгата вдъхнови собствената ми изследователска работа.“

Д-р Джейн Гуудал, приматолог, основател на Института „Джей Гуудал“ и Посланик на добра воля на ООН:

„Животът ми е повлиян най-силно от три книги, които прочетох като дете. „Историята на доктор Дулитъл“ (Хю Лофтинг) и „Тарзан, храненикът на маймуните“ (Едгар Бъроуз) вдъхновиха желанието ми да пътувам до Африка, да живея с животните и да пиша книги за тях – за да разбера повече за това какво се опитват да ни кажат те. „Чудото на живота“ е дебела книга, която баба ми получи срещу купони от зърнени закуски. Не беше издание, предвидено за деца.

Д-р Темпъл Грандин, автор на „Мозъкът на аутиста“:

„Аз съм фен на Стар Трек… Харесвам най-много епизода с китовете. Онзи, в който идват на Земята и се дегизират като земляни. Някои от следващите филми не са толкова добри. Прекаляват със специалните ефекти.“

Д-р Сет Шостак, старши астроном и ръководител на инициативата за търсене на извънземен интелект SETI:

Станислав Лем пише кратък разказ през 80-те години, „Голем XIV”. Използвам я за справка всеки път, когато някой ме попита как ще изглеждат извънземните. Не, те не са ниски, плешиви или сивкави хора – те са интелигентни машини. И въпреки че Лем не говори за извънземни в разказа си, аз смятам, че, ако някога засечем каквито и да било извънземни, те най-вероятно ще са претърпяли преход от органичен мозък към кибернетичен церебелум (малък мозък). Любимият ми фантастичен филм е категорично първата адаптация по „Война на Световете“ на Хърбърт Уелс, излязла през 1953г.“

Д-р Крис Стрингер, антрополог в Националния исторически музей в Лондон:

„”Бразилия” – чудат, изпълнен едновременно с хумор и ужас филм, пълен с дребни детайли за алтернативните светове, създадени от Тери Гилиъм. И не на последно място – с Майкъл Палин, невероятен в ролята си на добър човек, превърнат в мъчител от системата.“

Д-р Джак Хорнър, палеонтолог в Държавния университет в щата Монтана и консултант на филмите за Джурасик Парк:

„Джурасик Парк ми е любим, защото палеонтологът Алън Грант казва нещата, които аз бих казал, ако не беше филм! И връщането на динозаврите е цел.“

Прочететепълният текст на страницата на Obekti.bg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?