14 световни учени и техните любими фантастики

14 световни учени и техните любими фантастики

Ясно е, че между наука и научна фантастика има голяма разлика. От Huffingtonpost обаче смятат, че интересът към науката нерядко пламва, предизвикан от научно-фантастичните книги и филми. В подкрепа на твърдението, те събират мненията на едни от най-известните имена в науката, за да разкрият техните любими книги и филми от жанра.

Да ги прочетем:

Д-р Макс Тегмарк, космолог и професор по физика в Масачузетският технологичен институт:

“Обожавам „Permutation City” на Грег Игън, където изследва какво представлява самата реалност по такъв начин, че ме остави без думи. Книгата вдъхнови собствената ми изследователска работа.“

Д-р Джейн Гуудал, приматолог, основател на Института „Джей Гуудал“ и Посланик на добра воля на ООН:

„Животът ми е повлиян най-силно от три книги, които прочетох като дете. „Историята на доктор Дулитъл“ (Хю Лофтинг) и „Тарзан, храненикът на маймуните“ (Едгар Бъроуз) вдъхновиха желанието ми да пътувам до Африка, да живея с животните и да пиша книги за тях – за да разбера повече за това какво се опитват да ни кажат те. „Чудото на живота“ е дебела книга, която баба ми получи срещу купони от зърнени закуски. Не беше издание, предвидено за деца.

Д-р Темпъл Грандин, автор на „Мозъкът на аутиста“:

„Аз съм фен на Стар Трек… Харесвам най-много епизода с китовете. Онзи, в който идват на Земята и се дегизират като земляни. Някои от следващите филми не са толкова добри. Прекаляват със специалните ефекти.“

Д-р Сет Шостак, старши астроном и ръководител на инициативата за търсене на извънземен интелект SETI:

Станислав Лем пише кратък разказ през 80-те години, „Голем XIV”. Използвам я за справка всеки път, когато някой ме попита как ще изглеждат извънземните. Не, те не са ниски, плешиви или сивкави хора – те са интелигентни машини. И въпреки че Лем не говори за извънземни в разказа си, аз смятам, че, ако някога засечем каквито и да било извънземни, те най-вероятно ще са претърпяли преход от органичен мозък към кибернетичен церебелум (малък мозък). Любимият ми фантастичен филм е категорично първата адаптация по „Война на Световете“ на Хърбърт Уелс, излязла през 1953г.“

Д-р Крис Стрингер, антрополог в Националния исторически музей в Лондон:

„”Бразилия” – чудат, изпълнен едновременно с хумор и ужас филм, пълен с дребни детайли за алтернативните светове, създадени от Тери Гилиъм. И не на последно място – с Майкъл Палин, невероятен в ролята си на добър човек, превърнат в мъчител от системата.“

Д-р Джак Хорнър, палеонтолог в Държавния университет в щата Монтана и консултант на филмите за Джурасик Парк:

„Джурасик Парк ми е любим, защото палеонтологът Алън Грант казва нещата, които аз бих казал, ако не беше филм! И връщането на динозаврите е цел.“

Прочететепълният текст на страницата на Obekti.bg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ