26 февруари - Ден за живот на бавни обороти

26 февруари - Ден за живот на бавни обороти

В средата на работната седмица сме, но опитайте поне днес, за няколко часа да живеете по концепцията "Бързай бавно!".

26 февруари вече има международен статут на т.нар. Ден на бавни обороти или Празник на спокойствието.

Идеята за установяване на такъв празник принадлежи на италианците. Именно те -вечно забързани, темпераментни и емоционални хора - за първи път отбелязаха Деня на бавни обороти през 2007 г., като целта беше всеки да отдели време да се наслаждава на спокойствие във всеки един уникален момент. И това не е изненадващо - в епохата на живот на висока скорост мнозина забравят за малките удоволствия, любимите занимания и като цяло за качеството на живот.
По-голямата част от трудоспособното население на света прекарва повече от 12 часа в денонощието на работното си място, което рано или късно се отразява на физическото и психическото здраве, а оттам и на най-близкото ни обкръжение - семейството, приятелите, близките ... Затова беше просто въпрос на време да се появи Празникът на спокойствието. Негов инициатор е италианската асоциация „Изкуството да живеем бавно“, която издигна лозунга „Отделете време и се насладете на момента!“.

Въпросната асоциация е разработила  и 14 "заповеди" за отказ от бързането, които трябва да следвате, ако искате да се научите да усещате всички приятни моменти от битието и да направите живота си по-комфортен. Сред тях е съветът да станете сутрин няколко минути по-рано, за да се насладите на закуска, или, например, да не се изнервяте, когато попаднете в задръстване, като използвате това време за слушане на любимата си музика, четене на книга или разговор с водача на близката кола.

Разбира се, като част от Деня на бавни обороти, се провеждат и редица интересни събития. Например в Рим организират „Бавен маратон“, на който може да присъства всеки жител на Италия или гост на страната. Разстоянието на маратона е само 300 метра, но важното условие е да бъде преодоляно не по-бързо от 87 минути, при това, без да се спира. В редица италиански градове са въведени и символични глоби за бързане в този ден, затова в последните години местните жители предпочитат да се отдадат на занимания, за които изпитват хроничен дефицит на време - посещават литературни четения, концерти, прекарват време в любимото си забавление или просто  се наслаждават на продължителна трапеза в заведение в приятна компания и разговори с приятели.

Италианската концепция нямаше как да остане незабелязана и в последните години набира все повече последователи в други големи градове по света  - Лондон, Париж, Ню Йорк и други.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ