40 не чак толкова приятни факта за хората

40 не чак толкова приятни факта за хората

За последние три години психолози, социолози и специалисти по неврофизиология събраха и получиха много нови данни за човешкото поведение. Някои резултати не са изненадващи но са потвърдени експериментално. Ето част от научната истина, която понякога е болезнено откровена.

Морал

1. Хората са склонни на аморални постъпки или просто на безразличие към молба за помощ, ако не се налага да влагат усилия или да отказват очи в очи.

2. Но! Повечето хора постъпват както е редно, когато трябва да вземат морално решение, изправени пред директна молба за помощ, за дарение или събиране на подписка. Тогава отказват много по-рядко.

3. В 50% от случаите хората мамят и манипулират, за да получат нещо, което искат – от материален ресурс до внимание, уважение или по-висок статус.

4. Лъжата изисква повече ментални усилия, тъй като се налага едновременно да мислиш за нея – за да я изречеш – и за истината – за да я скриеш. В резултат, този, който лъже, говори с повече прости изречения и се справя по-лошо със задачи за съобразителност.

5. Когато са наблюдавани, хората се държат по-добре. Този поведенчески механизъм сработва дори и при самоилюзия за наблюдение.

6. Поведението влияе на морала. Хора, които са излъгали или извършили друга аморална постъпка, променят самооценката си за добро и за лошо.

7. Желанието да изглеждаш морален, често води не до морално поведение, а до изостряне на способността да се оправдават аморални постъпки.

8. Морални, благородни постъпки дори и такива, като съзнателно купуване на продукти, произведени без вреда за природата нерядка действат като индулгенция. След такива моментни актове, в конфликтни ситуации хората са склонни да постъпват аморално, сякаш са изпълнили квотата си за добри дела през деня.

Възприятия

9. Личностни черти на напълно непознат човек могат достатъчно точно да бъдат определени по негова снимка – особено, ако на тази снимка той е в естествена обстановка и поза. При това, много по-просто и лесно по този начин се определят личностни характеристики на мъже. Външният вид на жените е много повече обременен със социални клишета и стереотипи.

10. Привлекателна и симпатична външност лесно може да въведе в заблуда. Хората са по-склонни да се доверяват на външност, отколкото на искреност.

11. Външността играе огромна роля в политически избори. Подсъзнателно, избирателите правят изводи за компетентността на полиците по зрялото излъчване и физическата привлекателност.

12. Личностните черти оказват влияние на възприятията за външна привлекателност. Хората променят мнението си за някого, когото смятат за привлекателен, след като научат някаква негативна информация за него.

13. Йерархията е дотолкова важна за човек, че разбирането й е вродено. Дори и бебетата разбират, че по-силните побеждават по-слабите и показват изненада, когато видят обратното.

14. По-успешните и по-богати хора биват смятани за по-умни, по-мъдри и т.н. И обратното.

Отношения

15. Когато са неуверени в себе си, хората се стремят да унизят другите. Участници в експерименти, на които било казано, че са се справили зле на тестове за измерване на коефициента им на интелигентност, изказвали повече национални и религиозни предубеждения, в сравнение с тези, на които било съобщето, че имат високи резултати.

16. При това, такива хора са убедени, че негативното им мнение за другите е напълно обективно и няма никаква връзка с ниското им самочувствие. Унижаването на другите е начин да повишат самооценката си.

17. В някои случаи, помощта към други хора е свързана с опосредстван личен интерес. Учените наричат това „непряка зависимост“. Хората са склонни да помагат на онези, които сами смятат, че са добри, съпричастни, състрадателни. Репутацията на добръ човек е залог за бъдеща подкрепа.

18. Щастлив е не този, който има много пари, а този, който има повече от съседа. Хората непрекъснато се сравняват с околните. Забогатявайки, те започват да се движат в други кръгове, където преодладават състоятелни и заможни слоеве – не е лесно да се извисиш над тях.

Гняв и агресия

19. Хората с високи нива на тестостерон изпитват наслаждение от чуждия гняв.

20. Гневът засилва желанието за притежание – хората полагат повече усилия да „завладеят“ обекта, който асоциират с гняв.

21. Сърдитите жени биват възприемани като ...мъже. Подсъзнателните асоциации категорично свързват гнева със силния пол и щастието – с нежния. Тези стереотипи са толкова силни, че могат да повлияят при определянето на пола на човека на пръв поглед.

22. Лъжичка захар намалява агресията. На физиологично ниво, за потискането на агресивните импулси е нужен самоконтрол, а самоконтролът изисква енергия. Постъпилата в организма захар се преработва в глюкоза, която доставя тази енергия в мозъка.

Събиране на информация и вземане на решения

23. Обикновено хората търсят желаната информация и пропускат нежеланата или пък тази, която не съвпада с възгледите им.

24. Но! Хората могат да възприемат и нежелана информация ако се чувстват уверено и спокойно.

25. Колкото по-сложно е решението, което трябва да се вземе, толкова повече човек е склонен да остави нещата така, както са.

26. Ако са изправени пред огромно разнообразие от избори – например в магазин с прекалено голям асортимент и не могат в крачка да определят коя стока е най-добра, те няма да предприемат действие – ще си тръгнат без покупка.

27. Когато хората усещат, че нямат контрол над случващото се, са склонни да виждат несъществуващи закономерности в несвързани помежду си събития и да вярват в теории на конспирацията.

28. Изхождайки от горния факт, процентът на вярващите в дадена страна, може да се предсказва достоверно по жизнения стандарт като съвкупен показател от ниво на здравеопазване, сигурност и безопасност, доходи и т.н.

29. Хората съжаляват за взетите набързо решения дори и резултатите от тях да ги устройват. При това, не е важно колко е било фактическото време, отделено за вземането на такова решение, а това дали човек чувства, че е било достатъчно.

30. Странно, но факт – миенето на ръцете съществено намалява съмненията по повод правилността на взетото решение.

Странностите на човешкия мозък

31. Телесните усещания влияят на човешкото поведение Например, има устойчива асоциация между усещането за тежест и „важност“, „сериозност“, „стойностно“. Човек, представящ своето сиви в тежка папка, бива оценяван като по-сериозен и стабилен. И обратното.

32. По същия начин физическото усещане за скованост и твърдост прави хората непреклонни. Седящите върху твърди столове са по-неотстъпчиви по време на преговори.

33. Усещането на грапава повърхност предизвиква асоциация за сложност в отношенията, а студът е тясно свързан с чувството за самота.

34. Административните граници, обозначени на карти, дават на хората психологическо усещане за безопасност. Ако дадено природно бедствие (ураган, големи горски пожари и пр.) се случва в друг район и още повече в друга страна, хората са склонни да не му обръщат сериозно внимание, дори и районът да е съседен. Затова, при обявяването на опасност е по-добре да се отбележи разстоянието до стихийното бедствие, а не в кой район е.

Разни

35. Стремежът към натрупването на материални блага, както и шопинг манията често са следствие от нещастно детство.

36. Възприятията ни за риск не са еднозначни. Един и същи човек може безстрашно да скача с парашут и в същото време, да се страхува да възрази на половинката си.

37. С възрастта здравите хора започват да тълкуват позитивно всякакви събития.

38. Приматите усвояват по-добре информация, ако тя постъпва от самки. Самките са социално ядро, което притежава по-висок социален статус в групата от самците, а така също и голям обем знания за хранителните ресурси в обитавания от групата район.

39. Децата с високо ниво на интелект (IQ) израстват по-либерални, с широки житейски възгледи, толерантност и търпимост към прояви от всякакво естество.

40. Скуката има и своята светла страна. Скучаещите често имат възможност да вършат добри дела, доколкото развлеченията са им омръзнали и вече не осмислят живота им.

По материали от Little Things

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ