Хеньо - последните корейски русалки

Хеньо - последните корейски русалки

Хеньо означава "морска жена". Така наричат корейските жени гмуркачки от остров Чеджу в Южна Корея. Островът е най-големият от хилядите по южнокорейското крайбрежие. Наричан е още “Смарагдовия остров на Ориента” заради  множеството угаснали вулкани, примамливи плажове и малки рибарски селца, с които е осеян.

Макар днес Чеджу да е модерна туристическа дестинация, популярна сред младоженците и любителите на голфа, там все още се пазят и древни културни традиции. Една от тях са именно жените гмуркачки, наричани хеньо.

От дълги поколения хеньо се занимават с прехраната на семейсвото, изваждайки от ледените морски води различни видове миди, охлюви, морски таралежи и краставици, стриди, октоподи и каквито още дарове им предостави морето. Без модерна водолазна екипировка, само с неопренов костюм и кошница, тези жени могат да изкарат дълги минути без въздух под водата, търсейки между скалите по морското дъно някакъв улов. Способни да задържат въздух почти до 10 минути, те се гмуркат на дълбочина между 5 и 15 метра, а понякога дори и по-дълбоко. За да са сигурни, че ще успеят да осигурят храна за семейството си, те стават много преди изгрев и дори при минусовите температури пре зимата и ужасния вятър, с който се слави островът, се отправят към ледените води.

Жените хеньо са емблема на региона, но специалисти прогнозират, че до 20 години, те ще изчезнат, ако няма желаещи да ги заменят в трудния поминък. През 1960 г. хеньо са наброявали 20 хил. Днес те са не повече от 2 хил. Повечето от тях са на възраст около 70 години, а младите момичета заминават за големите градове в търсене на по-добро образование и шанс за кариера. 

Запознайте се с удивителните хеньо - последните корейски русалки в галерията, която сме подбрали за вас.

А преди това можете да се гмурнете за минута с тях със следващото видео, заснето от Корейския културен център в Ню Йорк:

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ