Ледниците в Нова Зеландия почервеняха

Ледниците в Нова Зеландия почервеняха

С настъпването на лятото в южното полукълбо, сезонът на пожарите в Австралия набира пълна скорост. От началото на ноември при пожари в Австралия загинаха най-малко четирима души, а близо 700 домове бяха разрушени. Коалите са застрашени от изчезване, тъй като огънят унищожи 80% от естествения им хабитат. Части на щата Нов Южен Уелс са под сянката на гъста мъгла.

Някои смятат, че тези негативните ефекти от пожарите не засягат само Австралия. Именно мащабните пожари в източната част на континента са основните заподозрени за почервеняването на ледници в националния парк "Маунт Аспайъринг" на Южния остров на Нова Зеландия, пише сайтът Сайънс алърт.

Необичайното явление е заснето от фотографа Лиз Карлсън по време на обиколка с хеликоптер над парка.

„Забележително е да се наблюдава въздействието, което пожарите имат, дори на такова голямо разстояние“, написа тя в блога си Young Adventuress.

„Ледниците ни не се нуждаят от повече битки, те наистина са застрашени. Това демонстрира влиянието на климатичните промени и страшната действителност, която не можем да продължаваме да пренебрегваме“, добавя тя.

До момента няма категорично заключение това какво е причинило почервеняването на ледниците. Според метеоролога Крис Брандолино то може да се дължи на сажди или въглероден материал от изгорели дърва. Възможно е обаче и да става въпрос за червен прах от Австралия, разнесен от ветровете то до Нова Зеландия. Това е добре познат феномен, който се дължи на факта, че горният слой на почвата в Австралия е богат на железни окиси, които придават червен цвят на почвата.

Освен бушуващите пожари на източния бряг на Австрлаия, на континента се разразиха и мощни прашни бури. Миналия месец в Милдура, щата Виктория, небето почервеня от подобна буря, а температурата достигна 40 градуса по Целзий.

Независимо дали почервеняването на ледниците се дължи на прах, сажди или на нещо друг, според Брандолино то е резултат от перфектно стечение на обстоятелствата, което е позволило на тези частици да прекосят Тасманово море и да достигнат до Нова Зеладия.

„Дотук може да се стигне, само ако във въздуха вече е имало прах или други частици и ако вятърът е духал в правилната посока. Фактът, че Австралия бе засегната от множество пожари определено е сред причините за случилото си“., пояснява той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ