9 неща, които можем да научим от децата
В забързаното ежедневие рядко обръщаме по-задълбочено внимание на децата и често дори се изнервяме от постоянното им бърборене. Но да се заслушаме в техните думи и да вникнем в поведението им може да бъде както забавно, така и полезно. Детската логика, макар да е абсурдна за нас, всъщност в много случаи е изпълнена с чиста и наивна мъдрост, от която можем само да се поучим.
Ето 9 прости съвета, основани на детското мислене:
1. Детската логика.
Децата са винаги любопитни. Те разглеждат и изследват света около себе си и всичко, което попадне пред очите им за първи път. Професионалистите е добре да подхождат по същия начин към нови проекти, обръщайки се към тях с напълно непредубеден и свеж поглед. Често революционните идеи се появяват редом с напълно свеж и безпристрастен ум, необременен от традиционанта логика.
2. Детското любопитство.
Децата винаги искат да знаят повече за света, за това как работят нещата, кои са хората. Те растат и се развиват с вродена си способност да поглъщат и съхраняват огромно количество информация. Предприемачът също трябва да търси постоянно нова информация, да събира идеи, за да расте и да се развива. Никога не спирайте да търсите.
3. Децата са творци.
Децата са находчиви изобретатели. Те постоянно генерират идеи. Намират някакъв предмет и веднага му измислят нова функция. Измислят лесни решения за всеки нововъзникнал проблем. Децата не се страхуват да грешат и винаги имат свое мнение. Мениджърът също трябва да бъдат така безстрашен и не по-малко изобретателен в своя подход към работата и бизнеса.
4. Комуникативност.
Когато децата попаднат на ново място като детски лагер, детска градина, училище, те мигновено завързват контакт с други деца и си намират нови приятели. С годините ние постепенно изгубваме тази непринудена общителност, тази лекота, с която създаваме нови отношения. Но в основата на всеки бизнес стоят отношенията ни с другите хора. Важно е да се комуникира, да се създадат приятелства, за да научите повече за хората, които идват в живота и бизнеса ви.
5. Децата използват това, което имат.
Когато децата са изправени пред проблем, те използват инструментите и знанията, които притежават. Например, ако искат да се качат на дърво, могат да ползват велосипеда си като стъпало. Малкият бизнес също трябва умело да използва всички свои налични инструменти. Нямате офис? Работете от кафенето или от дома си. Не можете да си купите скъп софтуер? Използвайте Google Apps или Open Office. Бъдете изобретателни с това, с което разполагате.
6. Децата са зависими от други деца и от възрастните в живота си. Те се нуждаят от помощ, докато се учат да се хранят и обличат. Предприемачът също зависи от своите поддръжници, служители и инвеститори. Изграждането на бизнес, без да се разчита на никого, е практически невъзможно. Така че дори и най-успешните предприемачи трябва да помолят за помощ, когато се нуждаят от нея.
7. Децата знаят как да се радват на времето си.
Помните ли, как сте се спускали от хълма с велосипед? Най-забавно е тръпката от скоростта и вятъра в лицето. При започването на нов бизнес усещането трябва да е същото. Необходимо е да умеете да рискувате, да се втурнете напред с огромна скорост. Само не забравяйте да държите здраво волана и да следите за препятствия.
8. Децата опитват всичко.
Докато са малки, те искат да опитат от всичко, макар да не станат велики музиканти, баскетболисти или танцьори. Но въпреки това, с ентусиазъм опитват нови неща, просто за да се забавляват и да се запознаят с нови преживявания, с други хора. Предприемачът също трябва да опитва различни неща, макар да не е добър в дадена сфера.
9. Парите не означават нищо
Децата предпочитат бонбоните пред парите. Това означава, че трябва да цените не само парите, но и милите, смешните и забавните неща. Въпреки че печалбата е главен интерес в бизнеса, тя не трябва да е единствената цел.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.