Турски учени: "Бавно земетресение"? Няма такова нещо!

Турски учени: Бавно земетресение? Няма такова нещо!

Tвърдения за голямо, но бавно земетресение, случило се в Турция през 2016 г., което според сведенията е продължило около 50 дни и никой не е усетил, разбуни духовете на водещи учени в Турция. Спроед доклад, цитиран от The Guardian, земетресение с магнитуд oт порядъка на 5,8 степен по скалата на Рихтер, е продължило близо два месеца и е останало напълно незабелязано. 

"Няма такова нещо, наречено "бавно земетресение"", коментира по този повод проф. Йовгюн Ахмет Ерджан от Техническия университет в Истанбул. "Енергията се появява по време на земетресение и не излиза бавно", каза той пред турското издание Hürriyet. "Има бавно приплъзване, което не може да бъде определено като земетресение", обяснява още той.

За разлика от "типичните" земетресения, които разбиват земната кора с внезапно разтърсване, бавното приплъзване е постепенно движение по протежение на разлома. То не освобождава нито една от вредните сеизмични вълни, които нормално бихте очаквали, което означава, че не произвежда трус, треперене, обяснява изследователката Патриша Мартинез-Гарзон.

Скоростта на подобно приплъзване е не по-голяма от тази, с която растат ноктите вви, коментира и Люсил Брухат, изследовател по физика на земетресенията в Ecole Normale Supérieure в Париж. И подобни събития далеч не са толкова необичайни. Най-дългото бавно приплъзване, което някога е било записано, се е случило в Аляска и е отнело девет години. Липсата на сеизмични вълни означава, че събитията дори не могат да бъдат открити със сеизмометри. Геолозите за първи път регистрират бавни прплъзвания, базирайки се на данни от GPS станции, които записват променящата се форма на повърхността на планетата.

Това "бавно земетресение", което се е състояло край Истанбул през лятото на 2016 г., "може да бъде знак, че опасният северен анадолски провал се пробужда", посочва още The Guardian. 

Учените съобщават, че са забелязали бавното приплъзване в Турция, регистрирайки данни от специални уреди, измерващи бавната деформация на скалите при сондажи в региона. Ако това приплъзване би могло да отключи енергията си наведнъж, тя би била еквивалентна на земетресение с магнитуд 5,8 по Рихтер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ