За какво богатите харчат парите си

За какво богатите харчат парите си

За какво богатите харчат парите си

Както броят на богатите хора, така и колективното им богатство, са се увеличи с около 2% през миналата година, според нов доклад на Wealth-X - компанията, която следи световното богатство.

През 2018 г. в глобален мащаб са били регистрирани 23 милиона лица с изключително високи доходи. Тези доходи са с обща нетна стойност от 62 трилиона долара. По-голямата част от тези хора са забогатели самостоятелно и живеят в Съединените щати. САЩ съставят 40% от богатото население на света.

Дори и сред богатите има различни категории: има богати, има и супербогати. По-голямата част (близо 90%) от богаташите притежават между 1 и 5 милиона долара. Смята се, че свръхбогатите притежават над 30 милиона долара.

За какво харчат парите си?

Най-богатите хора в света харчат и много от парите си. Филантропията е едно от основните им занимания - 36% от богатите и 57% от супер богатите посочват благотворителността като един от най-големите им интереси.

За повечето хора с високи доходи дарянето е приоритет. Като отговор на световната финансова криза, благотворителността се възроди. Миналата година свръхбогатите направиха някои значителни дарения. Например, Джеф и Макензи Безос дариха 2 милиарда долара на фонд „Един ден“ в помощ на бездомните, а Майкъл Блумбърг отпусна 1,8 милиарда долара, за да финансира своята Алма малтер - университета „Джон Хопкинс“.

Благотворителността сред най-богатите в САЩ през 20017 г. бе намаляла поради данъчните промени, което от своя страна доведе до по-малко данъчни декларации, в които са отразени удръжките за благотворителност от около 37 милиона, преди законовите промени до около 16 милиона през 2018 г., според Центъра за данъчна политика.

Сред най-популярните благотворителни каузи през миналата година бяха тези, които подкрепят образованието, социалните услуги, изкуствата, културата и здравеопазването.

Благотворителността е следвана от бизнес страстите (финансите), интересите и хобитата на най-богатите в света (спорта и занимания на открито), според Wealth-X.

Спортовете и дейностите, на които богатите се наслаждават, са голфът, следван от футболът, ските, баскетболът и бейзболът - спортове, които отразяват въздействието на САЩ върху света на богатите. Интересът към семейството, политиката, животните и езиците е на последно място в топ 20 на интересите.

Кои са най-богатите хора?

Преобладаващо най-богатите са все още мъже. Само 16% от тях са жени. От свръхбогатите само 14% са жени. Малко над 40% от тях живеят в Северна Америка, докато една четвърт живеят в Европа, а друга четвърт - в Азия. Съединените щати имат най-много самостоятелно забогатели, следвани от Китай, Япония, Германия и Обединеното кралство. Ню Йорк разполага с най-голям брой богаташи, в сравнение с който и да е друг град в света, въпреки че броят им намаля с около половин процент през 2018 г. Богатите там са с 65% повече от следващия град - Токио.

Хонконг има най-голям дял на ултра-богати жители, ставайки първият град, който има над 10 000 свръхбогати, след като миналата година изпревари Ню Йорк. Но богатите в Хонконг са намалели с повече от 11% през 2018 г., отчасти поради това, че пазарите в Хонконг и Китай реагират отрицателно на търговската несигурност между САЩ и Китай. 

Страните с най-голям очакван ръст на индивидите с високи доходи през следващите пет години включват Нигерия, Египет, Бангладеш и Виетнам.

Как са натрупали парите си?

Само малък процент от най-богатите хора в света са наследили всичките си пари. Според доклада мнозинството от тях само са отговорни за създаването на част или на цялото си състояние. Близо 84% от богатите сами са натрупали собственото си състояние. Само около 5% от тях са наследили изцяло парите си, а около 12% имат богатство, което съчетава наследеното и самостоятелно натрупаното богатство.

По-голяма част от свръхбогатите са наследили парите си, като около 30% получават част или цялото си състояние от наследство, а 70% от свръхбогатите в света сами са натрупали собствено си богатство. Докладът посочва, че макар неравенството да се е увеличило през последните десетилетия, през последните няколко века наследственото богатство е намаляло, а делът на богатите, чиито богатства са предимно самостоятелно създадени, продължава да нараства.

Сред отраслите, в които богатите работят, финансите, бизнесът и инвестициите са на първо място, последвано от производството, технологиите, бизнес услугите и строителство.

BBC 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ