Защо Индонезия не знае колко острова има

Защо Индонезия не знае колко острова има

Защо Индонезия не знае колко острова има

Индонезия и досега не знае колко острови има, но е твърдо решена да ги преброи до август, когато в Ню Йорк ще се състои конференция на ООН за стандартизиране на географските имена.

Колкото и да е странно, страната се е объркала в собствената си география.

Конвенцията на ООН по морско право определя острова като участък твърда земя с естествен произход, оградена от вода и подаваща се над нея при каквото и да е ниво на водата. Името на острова се приема официално само ако то е известно на най-малко двама местни жители.

60% от индонезийските острови обаче са безименни, разказва  пред Би Би Си Сюзан Хервавати от местната коалиция на борците за правата на рибарите. Такъв е случаят с малък остров близо до Ломбок, на който има частен курорт.

Индонезия заема площ от 1,9 млн. кв. км и проверката на такава територия не е проста работа. Досега никой не е преброил дори популярните сред столичните жители острови и атоли близо до Джакарта. Групата е наречена само Хилядата острови.

Според закон от 1996 г. в архипелага са включени 17 508 участъка суша. Списъкът обаче е приблизителен и не отчита критериите на ООН.

Властите в Индонезия се надяват, че регистрацията на островите с официални имена ще им позволи да защитават обширната територия и големите й рибни ресурси.

Конференцията на ООН по стандартизиране на географските имена се събира веднъж на 5 години. През август Джакарта се надява да регистрира най-малко 1700 острова. За целта властите трябва да посетят всеки остров, да запишат координатите му, името му, какво означава то, да опишат историята и географията.

Природозащитниците пък се безпокоят, че хиляди индонезийски острови може да потънат, ако нивото на Световния океан продължи да се повишава заради климатичните промени.

Броенето на островите може да се окаже сизифов труд и по друга причина: според главния топограф Балок експертите му постоянно откриват нови острови, възникнали в резултат на вулканична и сеизмична активност.

Бързането и страховете на териториите не са неоснователни, след като през 2002 г. два индонезийски острова бяха взети по съдебен път от Малайзия. Джакарта загуби още два с признаването на независимостта на Източен Тимор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ