Противоречивите кампании, които си свършиха работата

Противоречивите кампании, които си свършиха работата

В условията на ожесточена конкуренция всеки иска неговият бранд да се отличава, а в стремежа това да бъде постигнато, понякога резултатът са противоречиви кампании, които се възприемат много различно от потребителите и предизвикват дълги и разгорещени дискусии. Подобни провокации са рисковани, но в определени случаи си вършат работата чудесно. Ето няколко такива примера.

“Believe in Something” („Повярвай в нещо“) на Nike

Без съмнение кампанията на производителя на спортни стоки Nike, в която взе участие бившият куотърбек Колин Каперник, е най-спорната напоследък. С тази стратегия брандът рискуваше да отчужди много от потребителите, тъй като това е човекът, вдъхновил бейзболистите да коленичат на американския химн, в знак на протест срещу полицейската жестокост и расизма, насочен към афроамериканците в САЩ.

Кампанията беше анонсирана с пост на Каперник в „Туитър“ и се хареса много, най-вече на потребителите от поколенията „милениал“ и Z, които се впечатляват от брандове, заставащи зад проблеми, свързани със социалната несправедливост.

“Believe in Something” генерира около 43 млн. долара безплатна реклама за Nike, продажбите скочиха с 31%, а акциите достигнаха рекордна цена. Освен това, вдъхновиха и раждането на подобни кампании на други брандове.

“We Believe: The Best Men Can Be.” („Вярваме: Най-доброто, което един мъж може да бъде.“) на Gillette

Тази кампания нямаше нищо общо с продукти за бръснене. Вместо това, обърна внимание на стереотипите и „токсичната мъжественост“. Какво се случва, когато утвърдена компания като Gillette подкрепи женското движение #MeToo?

Както можете да се досетите, това донесе и похвали, и презрение, но също и нужната на всеки бранд вирусност – видеото от кампанията вече има над 30 млн. гледания. Не липсваше и медийно отразяване, а потребителите силно се ангажираха с поставената им тема.

Резултатите от кампанията показват, че 51% от жените са се почувствали щастливи, след като са видели рекламата. Ефективна е и сред поколението „милениали“.

 

“#WeAccept” („#Приемаме“) на Airbnb

Тази рекламна кампания е вдъхновена от сирийската бежанска криза и показва монтаж на лица от различни националности, с надпис: „Ние вярваме, че независимо кой си, откъде си, кой обичаш или кой почиташ, всички принадлежим. Колкото повече приемате, толкова по-красив е светът.“

Това кратко и семпло послание предизвика 33 хил. туита, само в рамките на първата част от  американското национално първенство „Супербоул“. 85% от реакциите за кампанията са позитивни. Решени да помогнат на бежанците и жертвите на природни бедствия, от Airbnb призова публиката да отвори дома си за тях и събра над 15 хил. доброволци.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“