Учени се опитаха да обяснят мистериозния феномен дежавю*

Учени се опитаха да обяснят мистериозния феномен дежавю*

Учени се опитаха да обяснят мистериозния феномен дежавю*

Имали ли сте някога онова странно чувство, че сте преживели точно същата ситуация преди, въпреки че това е невъзможно?  Този феномен, известен като Deja Vu, озадачава философи, невролози и писатели от дълго време.

От края на 1800 г. започват да се появяват много теории за това какво може да причини Deja Vu, което означава „вече видяно“ на френски. Учените смятат, че феноменът може би произтича от умствена дисфункция или е следствие на вид мозъчен проблем. Или може би е временно хлъцване в иначе нормалната работа на човешката памет. Но темата така и не стига до научно обяснение… поне до скоро.

От паранормалното към научното обяснение

В началото на това хилядолетие учен на име Алън Браун решава да направи преглед на всичко, което изследователите са писали за дежавю до този момент.

Голяма част от това, което той открива като опит обаче, има паранормален привкус, свързан със свръхестественото - неща като минали животи или психически способности. Но Браун открива и някои проучвания, базирани на анкети на обикновени хора за техните преживявания с дежавю.

От всички тези документи Браун успява да извлече някои основни заключения за феномена.Например Браун установява, че приблизително две трети от хората изпитват дежавю в някакъв момент от живота си. Той определи, че най-честите причини за него е сцена или място, и обикновен разговор. В медицинската литература той открива и възможна връзка на феномена с припадък, причинен от мозъчно сътресение.

Прегледът на Браун пренесе темата за дежавю в сферата на масовата наука. Работата му послужи като катализатор за учените да проектират експерименти за по-задълбочено изследване.

Лабораторни тестове 

Подтикнат от работата на Браун, моят изследователски екип започна да провежда експерименти, насочени към тестване на хипотези за възможните механизми на дежавю.

Изследвахме почти вековна хипотеза , която предполага, че дежавю може да се случи, когато има пространствена прилика между текуща сцена и неизвикана сцена в паметта. Психолозите нарекоха това хипотеза за гещалт познаване.

Например, представете си, че минавате покрай медицинския пункт в болнично отделение на път да посетите болен приятел. Въпреки че никога преди не сте били в тази болница, сте поразени от чувството, че обстановката ви е позната.

Основната причина за това преживяване може да бъде обстоятелството, че оформлението на отделението, включително разположението на мебелите и конкретните предмети в пространството, напомня на обстановка, която сте срещали в миналото.

За да проучи тази идея в лабораторни условия, екипът ни използва виртуална реалност, за да постави хората в конкретни сцени. По този начин бихме могли да манипулираме средата, в която те се намират. Както очаквахме, дежавю е по-вероятно да се случи, когато хората са били в сцена, която съдържа същото пространствено подреждане на елементи, които са виждали, но не си спомнят. Това изследване предполага, че един от факторите, допринасящи за дежавю, може да бъде пространствената прилика на нова сцена с такава в паметта, която не успява да бъде съзнателно извикана в съзнанието в момента.

Това обаче не означава, че пространствената прилика е единствената причина за дежавю. Много вероятно и други фактори да допринесат за това, което кара една сцена или ситуация да ни се стори позната. Провеждат се още изследвания за откриване на допълнителни възможни фактори в този мистериозен феномен.

* Авторът Ан Клиъри е професор по когнитивна психология в Държавния университет в Колорадо. Мениджър Нюз препечатва статия от The Conversation. Заглавието е на редакцията

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ