От форума в Давос: 8 прогнози за света през 2030 г.

От форума в Давос: 8 прогнози за света през 2030 г.

След Брекзит и победното шоу на Доналд Тръмп, съставянето на прогноза дори за близкото бъдеще е трудна задача, посочват от Световния икономически форум (WEF). Задачата става дори по-трудна, когато трябва да се прогнозира в средносрочен план как ще изглежда светът ни и какви ще бъдат градовете ни, откъде ще се захранваме с енергия и какво ще ядем, какво ще означава да си бежанец. Но като си представим обществата на утрешния ден, ще можем да се сдобием със свежа гледна точка за предизвикателствата и възможностите на днешния ден, отбелязват авторите от сайта на форума Weforum.org. 

Ето какви прогнози споделят те за 2030 година, на базата на мнението на експерти от Global Future Councils към WEF. 

1. Всички продукти ще станат услуги. "Аз не притежавам нищо. Не притежавам кола. Нямам къща. Нямам никакви електроуреди и дрехи", пише датския политик Ида Аукен. Шопингът ще бъде далечен спомен през 2030 г., когато се очаква хората да са "пробили" вратата към живота с чиста енергия и да вземат назаем всичко, от което имат нужда при търсене, като след това го връщат. Звучи утопично, докато Аукен не спомене, че всяко нейно движение е следено и извън града живеят големи групи от недоволни - абсолютната картина на общество, разделено на две. 

2. Ще има глобална цена на въглеродния диоксид. Китай ще поведе през 2017 г. с пазар за търговия на правото да се излъчва 1 тон CO2, проправяйки в света път към цената на изпускане на въглеродния диоксид и лансирайки мощен стимул да се извличат фосилни горива. Това прогнозира Джейн Бърстън, ръководител климат и околна среда на Британската национална лаборатория по физика. Европа, междувременно, ще се намира в центъра на тази търговия - с евтини, ефективни соларни панели. В същото време цените на източниците на възобновяема енергия ще се качват рязко. 

3. Глобалната доминация на САЩ ще е свършила. Ще има набор от глобални сили. Националните държави ще са имали завръщане на политическата сцена, прогнозира Робърт Муга, изследователски директор на Igarapé Institute. Вместо да има една единствена световна сила, ще има набор от държави с господстващо влияние - САЩ, Русия, Китай, Германия, Индия и Япония ще са водещи сред тях. Те ще показват полуимпериалистки тенденции. В същото време ролята на държавата ще бъде застрашена от тенденции, сред които възходът на умните градове и разпространението на онлайн идентичностите. 

4. Довиждане болница, здравей домашно лечение! Технологиите ще са променили още повече развитието на болестите, пише Мелани Уокър, лекар и съветник в Световната банка. Болниците, каквито ги познаваме, ще изчезват, с лечение на все по-малко катастрофи, благодарение на самоуправляващите се автомобили и голям напредък в развитието на превенцията на болестите и персонализираната медицина. Скалпелите и донорите на органи ще са извън картината, малки фини роботизирани тръбички и био-принтирани органи ще ги заместват. 

5. Ще ядем много по-малко месо. Подобно на прадедите ни, ще се отнасяме към месото като към награда или лакомство, вместо като към важен продукт. Това пише Тим Бентън, професор по популационна екология в Университета на Лийдс във Великобритания. Основен играч на световния хранителен пазар няма да бъде голямото земеделие, или малките производители, а по-скоро комбинация от двете, с редизайн на полуфабрикатите, така че да бъдат по-здравословни и по-малко вредни за околната среда. 

6. Днешните сирийски бежанци - главни изпълнителни директори през 2030 г. Високообразовани сирийски бежанци ще са се изкачили до върховете на корпоративното управление през 2030 г. Това ще бъде икономическата интеграция на тези, които са били принудени да напуснат зоната на конфликт в родната Сирия. Светът трябва да бъде по-добре подготвен за идните поколения с техните характеристики, според Лорна Силис, основател и шеф на неправителствената организация "Blue Rose Compass". Климатичните промени ще бъдат станали причина за емиграцията на над 1 млрд. души. 

7. Ценностите, изградили Запада, ще бъдат изпитани до точката им на пречупване. Забравяме за проверките и балансът, които уплътняват демокрациите ни, посочва Кенер Рот, изпълнителен директор на Human Rights Watch.

8. Към 2030 г. ще бъдем готови да прехвърляме хората на Червената планета. И още повече, щом пристигнем на Марс, вероятно ще открием доказателства за извънземен живот, смята Елън Стофан, главен учен на НАСА. Голямата наука ще помага на хората да си отговарят на големи въпроси за живота на Земята, както и ще открие практични приложения за космическа технология. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ