Google изключва неуспешната социална мрежа Google+

Google изключва неуспешната социална мрежа Google+

Google изключва неуспешната социална мрежа Google+

Днес провалилата се социална платформа Google+ най-после ще бъде спряна. 

Стартиран през 2011 г. и конкуриращ се с Facebook и Twitter, това беше четвъртият опит на Google в социалните мрежи, пише ВВС. Той имаше много от елементите, характерни за социалните мрежи, с възможност за публикуване на снимки и актуализации на състоянието на отделните емисии.

Google също описа услугата като "социален слой", предназначен да работи с всичките останали услуги на технологичния гигант. Нейните основни характеристики включваха възможността да се подреждат приятелите в "Кръгове" и да се правят групови видеоразговори с "Hangouts". 

От компанията се похвалиха, че милиони хора са се регистрирали в рамките на седмици след старта. 

Платформата обаче не успя да спечели потребителите, дори след като Google я свърза с процъфтяващата общност на YouTube. Проблемът беше, че малко хора го използваха. До края на 2011 г. анализаторите вече пишеха некролози. Но Google реши да закрие сайта едва след като откри нарушение на данните през 2018 г.

"Google + бе обречен на неуспех от първия ден", казва Мат Навара, консултант в социалните медии. "Проблемите бяха свързани с тромав и променлив потребителски интерфейс и слухове за вътрешни разногласия за това как ще се използва платформата определено й повлияха", каза той.

Google + налагаше и стриктни правила за използването на реални имена и забраняваше потребители, които ползваха псевдоними или екранни имена, като често ги блокираха от други услуги на Google, като Gmail.

Интегрирайки социалната мрежа с услуги като Gmail, а след това през 2013 г. и с YouTube, Google принуди всеки, който иска да коментира например видеоклипове в YouTube, да има профил и в Google+. Това предизвика негативна вълна у потребителите на платформата за видеосподеляне, които видяха успеха на своите клипове като използван в подкрепа на новата социална мрежа. 

Ако искахте да сваляте приложения от магазина на Google Play, също се изискваше да имате профил в Google+. 

Активността, която регистрираше социалната платформа, всъщност идваше от другите услуги на Google, които биваха автоматично качвани на платформата. Google се хвалиха, че платформата има 500 млн. потребители, но колко от тях реално бяха са ангажирани с нея? 

През април 2014 г. основателят на Google+ Вик Гундотра напусна компанията и започнаха промени. Успешните функции като Hangouts и Pictures бяха отделени от Google+ и сега се изпълняват като независими услуги. Google започна да разграничава Google+ от приложенията си като YouTube и Google Play, за радост на създателите на видео и приложения. 

През 2015 г. Google+ имаше идея да се съсредоточи върху "общностите", но и тази идея не сработи за увеличаване на интереса към платформата.

В крайна сметка, откриването на две нарушения в защитата на личните данни, принудиха Google да затвори платформата. През 2018 г. компанията призна, че бъговете, засечени в софтуера означават, че личната информация на около 52 млн. членове е била достъпна за трети страни.

Изведнъж Google с радост призна, че наистина малко хора използват платформата. „Потребителската версия на Google+ понастоящем има ниска употреба и ангажираност - 90% от потребителските сесии в Google+ са за по-малко от пет секунди“, се казва в блога на компанията.

Google+ вече е отбелязан на уебсайта на Google Cemetery, съхраняващ данните за неуспешните проекти на технологичния гигант.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ