Руският печат търси обяснение за провала на срещата между Тръмп и Ким Чен-ун в Ханой

Руският печат търси обяснение за провала на срещата между Тръмп и Ким Чен-ун в Ханой

Руският печат търси обяснение за провала на срещата между Тръмп и Ким Чен-ун в Ханой

Безрезултатно приключилата среща на върха на лидерите на САЩ и Северна Корея в Ханой е сред главните външнополитически теми на руския печат.

Вестник "Известия" цитира по този повод обяснението, дадено от самия президент на САЩ Доналд Тръмп на пресконференцията му след предсрочния край на срещата, че Пхенян се съгласил да демонтира само неголяма част от ядрените си обекти, което се сторило недостатъчно на Вашингтон. И самите Съединени щати обаче не проявиха особена склонност за насрещни отстъпки, отказвайки се да отменят поне част от санкциите срещу Северна Корея, отбелязва руският ежедневник.

И двете страни предпочетоха да не правят трагедия от случилото се във виетнамската столица, като заявиха, че екипите им ще продължат да комуникират и занапред. "Известия" цитира мнения на запитани от вестника експерти, които смятат, че сега по-важен е процесът, а не бързият резултат. Те не очакват от двете страни нито резки крачки, нито зрелищни пробиви в най-близко бъдеще.

Не може да се каже, че на тази втора среща Тръмп-Ким някой е възлагал големи надежди, но очаквания за някакъв компромис между Вашингтон и Пхенян все пак имаше. В първия ден на разговорите двете страни подхранваха интригата, като заявиха, че подробности за постигнатите договорености непременно ще бъдат публично обявени на следващия ден. Но в четвъртък сутринта все пак стана ясно, че нещо не е наред. Отначало бе официално обявено, че работният обяд на лидерите се отменя, а после се разбра и че те няма да подпишат никаква обща декларация. "Понякога трябва да си отидеш", каза философски Тръмп пред репортерите, напускайки залата за преговори очевидно разочарован.

Впрочем, стопанинът на Белия дом не се и опита да хвърля димни завеси, а открито разказа в какво той и Ким са се разминали. "Разногласията бяха относно санкциите. Те искаха ние да отменим санкциите, а бяха готови да извършат денуклеаризация само в отделни райони, но не във всички, където ние искахме. Затова трябваше да отхвърлим тяхното предложение", каза Тръмп, цитиран от "Известия", на самотната си пресконференция два часа преди обявеното за нея време. Той даже се опита да внесе позитивна нотка, като отбеляза, че "за преодоляване на пропастта между САЩ и Северна Корея е необходимо време".

Според експерта на руския център "Карнеги" Александър Габуев, цитиран от "Известия", този резултат е бил очакван, но и не чак толкова печален, защото сега по-важен е процесът, а не резултатът - докато той тече, нито една от страните няма да се съгласи на рязък отказ от сегашното статукво. И добавя: Тръмп много иска да получи Нобелова награда за мир, вписвайки корейското досие в актива си в преддверието на започващата президентска кампания. Затова, според експерта, няма да има никакви резки крачки от американската страна. Той не очаква и провокации от Северна Корея във вид на нови ядрени опити: Пхенян вече разполага с ядрено оръжие, неговият лидер се среща на равни начала с президента на САЩ, и Пхенян просто няма интерес да изостря ситуацията.

Вестникът цитира и експерта по положението на Корейския полуостров от Стокхолмския институт по политиката за сигурност И Сан-су, според когото тази безизходица ще продължи известно време, тъй като разривът между двете страни не може да бъде преодолян бързо. Той смята, че Тръмп е обременен с много вътрешни проблеми и всяко отслабване на санкциите, което за Северна Корея е главно условие за денуклеаризацията, ще предизвика още повече критики срещу американския президент.

Доста по-драматично разглежда ситуацията след Ханойската среща друг авторитетен московски всекидневник, "Комерсант". Безславното приключване на преговорите на Тръмп с Ким Чен-ун остави президента на САЩ объркан и, очевидно, без ясен план за действие. Двете страни взаимно се обвиняват за неуспеха. Вашингтон твърди, че севернокорейският лидер е поискал отмяна на всички санкции срещу известни отстъпки по ядрената си програма. Пхенян пък твърди, че е поискал само частична отмяна на санкциите, за да бъде облекчен животът на севернокорейското население, но САЩ поискали твърде много в замяна.При това положение, отбелязва вестникът, за никаква денуклеаризация в близко време не може да става и дума. Преговорният процес е замразен и двете страни трябва да намерят нова стратегия, за да го изведат от мъртвата точка.

Основният въпрос, останал след ханойската среща, е: каква ще бъде по-нататъшната стратегия на Вашингтон на преговорите. Отлитайки от Ханой, държавният секретар Майк Помпейо съобщи, че двете страни "трябва да се прегрупират" и че за дата на следваща среща е още рано. Тръмп не смята да въвежда нови санкции, КНДР не се кани да се разоръжава. Сегашната ситуация е фиксирана дотогава, докато двете страни търсят нови ходове, които могат да им донесат повече, отколкото на съперника.

"Комерсант" не изключва, че смелостта на севернокорейския лидер на преговорите е свързана с подкрепата, която Пхенян получава от Китай. Ким Чен-ун беше в Пекин в началото на януари и имаше възможност да съгласува своите "червени линии" с китайския президент Си Цзинпин. Търговската война между Китай и САЩ направи Пекин доста по-малко склонен да подкрепя Вашингтон в икономическата му блокада на Северна Корея. По информация на експерти и източници на "Комерсант" в Москва и Сеул, прес есента на 2018 г. Китай отново е открил блокираните година преди това контрабандни канали, критически важни за оцеляването на режима. Напълно възможно е, че като е разбирал това, Белият дом ще направи възстановяването на твърдата линия срещу КНДР едно от условията за разрешаване на търговските противоречия между Вашингтон и Пекин, отбелязва вестникът.

А според руския експерт Константин Асмолов, цитиран от "Комерсант", удар по преговорите, допринесъл за провала в Ханой, може да е нанесла и вътрешнополитическата ситуация в САЩ. "Бившият адвокат на Тръмп Майкъл Коен дава показания в Конгреса, наричайки президента на САЩ расист и аморален тип, който го е принуждавал да лъже. В тази ситуация Тръмп не би могъл да си позволи "лоша" сделка (с Ким), която би го превърнала в лесна мишена за критики от неговите противници. По-добре за него бе да остане без документ (от срещата в Ханой), отколкото да изглежда, че той се е продал не само на Владимир Путин, но и на Ким Чен-ун", казва Асмолов пред вестника.

"Комерсант" цитира и говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, който обясни провала на преговорите между Тръмп и Ким със "завишените стартови позиции на двете страни". "Създава се впечатление, че продължава да не дава резултат практиката на неголеми взаимни отстъпки и проявата на гъвкавост на основата на такива стъпки", отбеляза Песков.

Според вестника, ако се потвърди, че именно Ким Чен-ун е провалил преговорите, настоявайки за отмяна веднага на всички санкции срещу частични отстъпки, за Москва ще стане по-трудно, както досега, да твърди, че преговорният процес се спъва по вина на Вашингтон.

"Комерсант" обаче се спира и на неочакваната нощна пресконференция на външния министър на Северна Корея И Йон-хо след края на съмита в Ханой, на която той разясни позицията на Пхенян. Според него Ким Чен-ун е поискал не пълна, а само частична отмяна на санкциите срещу закриване на ядрения реактор в Йонбьон. Министърът каза, че Пхенян би се задоволил с отмяна на 5 от 11-те санкционни резолюции на Съвета за сигурност на ООН - онези, които "подкопават гражданската икономика и жизненото равнище на хората". И уточни, че неговата страна е готова да продължи преговорите, но нейната позиция няма да се промени.

Така става ясно, че версиите на Вашингтон и на Пхенян коренно се разминават, а до този момент от Вашингтон няма нови обяснения, заключава "Комерсант".

БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ