Над 440 души арестувани в световна операция срещу прането на пари

Над 440 души арестувани в световна операция срещу прането на пари

Над 440 души арестувани в световна операция срещу прането на пари

Полицейските власти на 26 страни арестуваха 422 души в рамките на световна операция срещу прането на пари, предаде Франс прес.

В рамките на операцията други 4000 души са били идентифицирани като "финансови мулета", заяви днес базираната в Хага европейска полицейска служба Европол.

Операцията е започнала през септември и е продължила до момента. В нея са участвали полицейските власти на 24 европейски страни, а също така и тези на Австралия и Съединените щати. Във връзка с операцията са започнати над 1500 разследвания, заяви Европол.

По време на операцията са разкрити близо 5000 трансакции, имащи за цел пране на пари, и са предотвратени загуби на стойност 33,5 милиона евро, предаде БТА. 

Европол е идентифицирала и близо 220 души, които са набирали "финансови мулета". "Финансовите мулета" са хора, набирани от престъпни организации, практикуващи пране на пари с цел скриване на произхода на средства, придобити по незаконен начин, заяви Европол. "Без да знаят, че са замесени в криминална дейност и измамени от обещанието за лесни пари, мулетата трансферират откраднати средства от една сметка в друга, като често сметки се намират в различни страни", разяснява европейската полицейска служба.Според статистика на Европол, в 95% от случаите “финансовите мулета” се използват за усвояване на неправомерно трансферирани финансови средства, придобити от предходна киберпрестъпна дейност. Често средствата са предназначени за финансиране на други криминални дейности и изпиране на пари.

При сходна операция миналата година Европол обяви, че са били арестувани над 200 души. 

Парарелно с това от ББР излязоха с информация, че българските власти са разкрили 98 финансови мулета през тази година, които направили 100 неправомерни транзакции. По този начин са били предотвратени щети на стойност 14 млн. евро.

За набиране на “финансови мулета” се използват различни схеми, например, сайтове за запознанства, чрез които престъпниците се опитват да убедят жертвите си да отворят банкови сметки за изпращане или получаване на средства. Също така, чрез постове в социалните мрежи с примамливи предложения за работа, гарантираща лесно и бързо забогатяване, се цели привличането на вниманието на студенти и млади хора. Престъпниците са все по-изобретателни, като често пъти се възползват от реално съществуващи събития, за да направят предложенията си да изглеждат по-достоверни, например, настоящата пандемия COVID-19. Често пъти те използват и информация за набелязаните от тях лица, с която са се сдобили чрез социалните мрежи.

 Повече от 500 банки и други финансови институции са помогнали за докладването на 4942 неправомерни транзакции, в които са използвани „финансови мулета“, предотвратявайки щети за 33.5 млн. евро, става ясно още от информацията на ББР.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Цитат на деня
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша