Как да постъпим, когато някой ни крещи

Как да постъпим, когато някой ни крещи

Как да постъпим, когато някой ни крещи

"Гневът е киселина, която може да причини повече вреда на съда, в който се съхранява, отколкото вурху това, върху което се излива." - Марк Твен

Крещенето е средство за придобиване на контрол, на сплашване. Но то изобщо не е здравословно за взаимоотношенията и всъщност разваля добрите отношения и здравата комуникация. Крещенето никога не води до дългосрочни положителни резултати, нито е конструктивен начин за справяне с трудна ситуация. Някой може да се съгласи с вас на момента, но то ще е само, за да ви накара да спрете да крещите, а не защото е променило мисленето на другия. Всеки от нас има моменти, в които избухва по някаква причина. Трябва да сме наясно с нашите собствени изблици на гняв, за да разберем, как да се справим с един гневен и викащ човек. 

Защо хората крещят?

Важно е да разберем причината, поради която някой крещи, защото тя е показателна за проблемите в психиката на това лице, които нямат нищо общо с ответната страна. Крещенето е отражение на емоционална нестабилност, макар че викането е предназначено да покаже сила и господство в ситуацията. 

1. Лоши умения за справяне

Много хора крещят, защото това е техният механизъм за справяне в трудни ситуации в живота. Те се нуждаят от някаква помощ в намирането на по-добри начини за регулиране на емоциите си, защото крещенето не е здравословно за тях.

2. Загуба на контрол

Човек може да крещи, защото чувства загуба на контрол над ситуацията. Може да бъде затрупан от мисли, чувства и емоции и да загуби контрол над всички тези неща наведнъж. В такъв случай, крещенето е опит да се придобие контрол над това, коетосе  преживява. 

3. Усещането за заплаха

Гневливите хора често имат много чувствителна психика или са емоционално лабилни и се опитват да се защитят, когато се почувстват застрашени. 

4. Агресивни тенденции

Някои хора са просто агресивни. Крещейки, агресията им може да ескалира до физическа атака, така че е добре да сте нащрек. Важно е да избягвате да реагирате агресивно, за да не наливате масло в огъня.

5. Научено поведение

Някои хора са израснали в среда, в която родителите им са крещяли редовно. Те са научили, че когато възникват конфликти, така се реагира. Викането е тяхната реакция към ситуации, в които те усещат някакъв смут.

6. Усещането за пренебрегване

Някои хора повишават тон, когато чувстват, че другият не ги слуша. Може би дори са повторили своето послание няколко пъти и накрая са прибегнали до крясъци. Родителите понякога смятат, че децата им не ги слушат, затова вместо да повтарят направо крещят. Проблемът е, че това всъщност плаши децата, а това може да бъде също толкова вредно, колкото и физическото насилие. 

Реакции, които трябва да се избягвате, когато насреща ви някой крещи:

Най-лошата възможна реакция е да дадете отражение на това поведение. Нещата няма да тръгнат надобре, ако и вие се развикате към някой, който ви крещи. Положението само може да ескалира. Има по-добри начини да се справите.

1. Останете спокойни. Не забравяйте, че когато човек ви крещи, не сте вие този, който има проблем, а той самият. Останете спокойни, дори ако кипите вътрешно. Не си струва да се поддадете на крясъците, тъй като ситуацията ще се влоши. Бъдете част от решението, а не от проблема, като останете спокойни и използвате спокоен тон.

2. Направете умствена крачка назад, за да прецените ситуацията, преди да предприемете каквото и да било действие. Това ще ви позволи да разберете, дали си заслужава да изчакате или да напуснете ситуацията. Ако срещу вас е непознат и не ви е грижа, дали ще го обидите, тогава просто се отдалечете. 

3. Не се съгласявайте с викащия, тъй като това насърчава бъдещи подобни изблици от негова страна. 

4. Спокойно отговорете на крещенето. Нека човекът срещу вас разбере, че няма да приемете викането като комуникация, независимо от ситуацията или проблема. Кажете това учтиво и спокойно и има по-голяма вероятност да срещнете положителна реакция или дори извинение. Някои хора дори не осъзнават, че крещят. Следващата стъпка е да поискате почивка от този човек.

5. Починете си от този човек. Може да се нуждаете от време, за да се успокоите, тъй като викането е накарало и вашият адреналин да се вдигне. Ако е познат, просто заявете това спокойно. Ако е някой важен човек, по-скоро задайте желанието си като въпрос.

6. Когато усетите, че вашите емоции са се успокоили, вече може да се върнете и да разговаряте. Дайте си време, за да обработите ситуацият. За някои ситуации, например за правни отношения, това може да отнеме няколко дни. Ако ви притискат крайни срокове, тогава използвайте някои успокояващи техники, като дихателни упражнения или визуализационни методи за по-бързо преодоляване на ситуацията. 

Ако викането е нещо обичайно за вашия опонент, може би е време да го помолите да седнете и обсъдите този проблем. Нека този човек узнае, как виковете му ви се отразяват и как това влияе върху връзката ви. Някои хора не знаят, как да променят поведението си. оже да им предложите професионална помощ като терапия, консултации или групи за управление на гнева. Не позволявайте това поведение да продължава спрямо вас.

Източник: Lifehack

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ