Все по-осъзнати, все по-гъвкави - 4 важни тенденции в корпоративната култура, които доминират и през 2020-а
Какво в корпоративната култура на компаниите трябва да следим и през новата година? Кои тенденции ще продължат да бъдат актуални и да подобряват работния процес? Ето какво прогнозира за 2020-а платформата Buffer.
Все повече „осъзнати“ компании
Целта на бизнеса да прави пари ли е? Доскоро на този въпрос можеше просто да се отговори с „Да“, но днес искаме много повече. Независимо дали ще го наречем „осъзната капитализъм“ като съоснователя на Whole Foods Джон Маки или „чувствен капитализъм“, както казва изпълнителният директор на Salesforce, Марк Бениоф, повечето организации започват да застават зад нещо – тенденция, която ще продължава да завладява бизнеса.
Според анкета на Fortune, проведена през 2019 г., 72% от респондентите вярват, че компаниите трява да се водят от мисията си. 64% от хората смятат, че основната цел на компанията трябва да включва „да направят света по-добро място“.
Това означава, че вече пазаруваме не единствено на база стойност и качество, а отчитаме и редица етични фактори, като например прозрачност, корпоративна култура, въздействие върху околната среда и други.
Дискутиране на менталното здраве на работното място
2019-а бе годината на „бърнаута“ – синдром, появил се в резултат на хроничен стрес на работното място, определен от Световната здравна организация като трудов феномен.
Този проблем постави на дневен ред въпроса за психичното здраве на работното място – него „Форбс“ казва, че трябва всяка компания да включи в плановете си за 2020 година.
Все още се наблюдава стигма при дискутирането на проблемите с психичното здраве – особено на работното място. Почти две трети от получилите лекарска помощ във връзка с менталното си състояние твърдят, че са изпитвали дискриминация на работа.
Дистанционната работа
Предимствата на дистанциоинната работа и гъвкавият график могат да променят живота на толкова много хора, включително такива с увреждания и хронични заболявания, родители, бременни и други, които може да имат проблем с ежедневното ходене до офиса.
Дистанционната работа се превръща в инструмент за икономическо развитие в райони, където няма свободни работни места по специалността на даден човек. И докато става все по-често срещана, важно е да се отбележи, че тя все още е опция само за онези, която имат добра интернет връзка – нещо, което в голяма част от света все още липсва.
Отпуските, свързани с децата
Все повече татковци не се срамуват от това да вземат повече почивни дни, тенденция, която вярваме, че ще се задържи и през 2020-а. Днес мъжете са склонни, колкото и жените, да кажат, че имат нужда от отпуск, за да се грижат за децата си, възрастните си родители или за някой болен в семейството.
Бащинството – особено ако продължава няколко седмици или месеци – може да насърчи по-силната връзка между родителите и децата и да подобри качествата на самите деца, както и грижата за дома. Доказано е, че то е добро за организациите – работодатели информират, че бащинството има позитивен ефект върху продуктивността, морала и изпълнението на задачи от служителите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.