Как да разпознаем и предпазим от токсичните шефове

Как да разпознаем и предпазим от токсичните шефове

Всички ние инвестираме голяма част от нашето време и енергия в работата с надеждата, че това ще всеки ден ще получаваме нещо в замяна - било лично удовлетворение, чуждо признание или смисъл, които да дава значение на живота ни. Една от ползите на работата, която обаче не получава толкова голямо внимание, е възможността да служим на човек, който уважаваме и харесваме, на някой, на който се възхищаваме и подражаваме. Разбира се, в реалния свят нещата не винаги протичат по този начин. На твърде много хора им се налага да работят за токсични шефове.

В моята работа като коуч на лидери и мениджъри често съм свидетел на щетите, които токсичните лидери могат да нанесат върху отношенията на работното място, атмосферата в офиса и разбирателството в екипите.

Има няколко стратегии, които могат да ви помогнат да се предпазите от токсичните лидери, но първата стъпка е да идентифицирате проблема. Това са няколко признака, че имате токсичен и некомпетентен шеф:

1. Токсичните шефове говорят, но никога не слушат

Ръководителите, които не спират да говорят и  не дават възможност на другите да се изкажат, всъщност опитват да прикрият своите незнания и да блокират възможните противоречия от служителите, които са по-добре запознати с дискутираната тема. Лидерите, които са уверени в собствената си компетентност и способности, са склонни да слушат повече, отколкото да говорят, защото те не се страхуват от това техните виждания и идеи да бъдат критикувани и защото знаят, че могат да научат нещо ново от всеки човек, с който говорят.

2. Токсичните шефове отхвърлят идеите, които не съвпадат с техните разбирания

Трудно е да се опише чувството, което човек изпитва, когато споделя с шефа си своя идея или предложение, което в най-добрия случай бива посрещанато с пренебрежение, а в най-лошия с насмешка и подигравки. При тези шефове важи мотото - „Или ще стане по моя начин, или няма да стане”.

3. Токсичните шефове омаловажават чуждите постижения и се подиграват на неуспехите на другите

Ако не можете да повярвате, че присъствате на среща на екипа, по време на която шефа ви показва пълно презрение и неуважение към ваш колега, и вие се страхувате да го защитите, защото рискувате да си навлечете гнева на вашия ръководител, то може да сте сигурни, че си имате работа с токсичен шеф.

4. Токсичните шефове нямат нужното търпение и желание да бъдат учители и ментори

Търпението е един от основните белези на ефективното лидерство. Въпреки че някои хора са по-търпеливи от други, повечето добри лидери обичат да помагат за развитието и растежа на своите служители. Токсичните шефове, от друга страна, не са в състояние да бъдат ментори и учители, защото нямат търпението и интереса, от които се нуждаят, за да загърбят личните си нужди и желания за сметка на тези на техните служители.

5. Токсичните шефове са микромениджъри

Когато шефът ви е напълно убеден, че е единственият човек, който може да се справи добре с дадена задача и че не може да делегира отговорности за важни проекти на други служители, той прибягва до микроменажиране. В резултат на това членовете на екипа не могат да покажат своите талант, да представят идеите си, а понякога не могат и просто да си свършат работа.

6. Токсичните шефове нямат социални умения и емоционална интелигентност

Способността да управляват собствените си емоции и да разпознават чувствата и настроението на другите е едно от най-важните качества на успешните лидери. Токсичните лидери, от друга страна, не познават добре себе си и не могат да разчитат емоционалното състояние на другите.

7. Токсичните шефове си преписват заслугите за чужди постижения

Няма нищо по-дразнещо от това някой да си препише заслугите за вашата работа, особено когато това прави човекът, който трябва да ви бъде пример за подражание. Основната причина за това поведение е неувереността на шефовете, които се страхуват, че ако светлината на прожекторите не свети постоянно върху тях може да изгубят контрол върху ситуацията и дори да бъдат засенчени от техен служител, който по-късно може да заеме мястото им.

8. Токсичните шефове обвиняват другите за собствените си грешки

Когато шефовете прехвърлят вината за собствените си грешки и провали върху другите, те показват липса на отговорност и почтеност, която създава наистина отровна атмосфера на работното място. Успешните лидери винаги стоят зад думите си и никога не се крият от последствията, до които водят взетите от тях решения, независимо дали са положителни или не.

9. Токсичните шефове никога не признават грешките си

Работили ли сте с шеф, който се преструва, че иска да чуе мнението на другите по даден въпрос, когато всъщност просто търси валидиране на собствените си виждания? Когато се стигне до взимане на крайно решения, единственият приемлив подход е този, който самият той е предложил. Това е поведение демотивира всички хора в офиса и особено най-знаещите и можещи членове на екипа, чиито глас не се чува.

За съжаление, разпознаването на токсичните шефове е много по-лесно, отколкото противодействието срещу негативното им влияние. Един от най-ефективните начини за разрешаване на този проблем преминава през запознаването на шефовете с ефектите, които тяхното поведение има върху служителите и работното място като цяло. Разбира се, един подобен разговор трябва винаги да бъде воден по уважителен и тактичен начин, защото в противен случай той може просто да усили негативните навици на ръководителите.

Колкото по-дълго време толерирате токсичното поведение на вашия шеф, толкова по-нормално и приемливо започва да изглежда то. В този случай единственият ви изход се крие в напускането на работа и търсенето на ново работно място.

...................

Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, в своя блог

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ