Капаните на погрешното мислене
Ръководенето на бързо развиващи се компании изисква много умствени усилия и дълги часове на работа всеки ден. Добрите лидери осъзнават това и знаят, че за правенето на бизнес е нужен специфичен начин на мислене.
Всеки човек е подвластен на два начина на мислене - ясно и изопачено (погрешно). Първото води до намиране на креативни решения и иновации, а второто до грешки и провали.
Под ясно мислене в случая имам предвид използването на практика на натрупаните познания и опит. Когато мислите „ясно“ вие виждате ситуацията такава каквато е, без предубеждения и предразсъдъци. Изопаченото мислене от друга страна води до грешна преценка на ситуацията, която постоянно създава нови проблеми и пречки пред вашия бизнес.
След години на работа в сферата на предприемачеството научих, че трябва да избягвам тези пет разновидности на изопаченото мислене, за да бъда по-успешна.
1. Не приемайте нещата лично
Независимо дали става въпрос за конфликт с ваш служител или недоразумение с ваш доставчик, не трябва да приемате нещата лично. Когато поставяте себе си в центъра на ситуацията, вашите емоции могат да надделеят над логиката, което замъглява вашето мислене и ви кара да вземате прибързани и необмислени решения.
За да се справите с този проблем трябва мислено да замените себе си с някой друг, който да играе вашата роля. Ако можете да направите крачка назад и да извадите личното си его от ситуацията, ще получите по-ясна представа за това как да се справите с конфликта по обективен и разумен начин.
2. Не генерализирайте
Този феномен е известен още като черно-бял начин на мислене. С други думи, едно нещо може да бъде или само добро, или само лошо. Виждала съм много предприемачи, които изпробват определена маркетингова стратегия и остават с впечатлението, че тя просто не става, защото не проработила при тях. Този начин на мислене унищожава креативността и не оставя място за нови идеи.
Когато трябва да избирате между различни варианти за вашия бизнес, вместо да мислите за вариант A и Б, опитайте да намерите опция В и Г. Постарайте се да откриете колкото се може повече варианти за разрешаването на една ситуация, за да се измъкнете от този лимитиращ начин на мислене.
3. Не драматизирайте
Младите предприемачи често попадат в този капан, когато започват бизнес. Когато първата ви голяма сделка се провали и вашият клиент се от поетия ангажимент, умът ви пресъздава катастрофална ситуация, в която този проблем се превръща в причината за края на вашата кариера. Така може да прекарате часове и дори дни в мисли за направените грешки, вместо да се фокусирате върху намирането на нови решения и търсенето на следващата голяма сделка.
Веднага щом усетите, че започвате да мислите, че „това е краят на света“, напръскайте лицето си с вода и обърнете мислите си в друга посока. Разгледайте фактите обективно и незабавно започнете да записвате нещата, които вървят добре в бизнеса, за да насочите ума си към позитивен начин на мислене.
4. Не минимизирайте
Това е обратното на драматизацията. Вместо да превръщате мухата в слон, вие минимизирате дори най-големият проблем, като нещо незначително и краткотрайно. Хората често минимизират негативните ситуации, за да избегнат конфронтация и отговорност за тяхното разрешаване.
Аз лично обичам да създавам списък с нещата, които толерирам, както на работното място, така и в личния си живот. След това поемам ангажимент да предприема необходимите действия, за да премахна нещата, които пречат, като започна от най-лесните и постепенно премина към най-трудните. Докато зачерквате отделни точки от списъка, вие ще почувствате, че сте си върнали контрола върху вашия бизнес и живот.
5. Не опитвайте да четете мисли
Опитвали ли сте да четете мислите друг човек, без да го попитате директно? Представете си, че сте имали спор с ваш клиент. В ума ви започват да изникват различни предположения за причината, заради която той е отказал да закупи новият ви продукт, от рода на: „може би се почувствал прекалено притиснат“ , „цената не го устройва“ и „той не харесва продукта или личен проблем с мен“.
След това вие решавате да промените изцяло вашата стратегия и да намалите цената въз основа на това, което смятате, че клиентът ви си е мислел.
За да избегнете тази ситуацията, задавайте директни въпроси и правете проучвания на по-големи групи, които могат да ви дадат по-обективна обратна връзка.
Колкото и да се стараем, често попадаме в капана на изопаченото мислене. Ключът към успеха се крие в своевременното спиране на този начин на мислене, за да можете да се върнете в правилната посока и да започнете да виждате нещата от една по-разумна гледна точка.
Дебра Малдонадо, главен изпълнителен директор на Creative Mind Media и автор на "LET LOVE IN", за Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.