209 години тишина
Една от най-старите банки на Швейцария – женевската Pictet & Cie, която е основана през 1805 година, за първи път разкри финансовите си показатели.
От дебитния отчет, направен на 30 юни 2014 година, става ясно, че Pictet има активи на стойност от 319 милиарда швейцарски франка или 348 милиарда долара, а общо клиентските активи в банката възлизат на 404 милиарда франка или 441милиарда долара.
Швейцарските банкери бяха принудени да се откажат от вековната традиция на банковата тайна по настояване на САЩ и заради международната експанзия на бизнеса си, пише „РБК Дейли”, цитиран от "Фокус".
След обнародването на информацията от Pictet, в четвъртък същото ще направи банката Lombard Odier, основан през 1796 година.
От 1 февруари тази година влезе в сила закон, регламентиращ международното сътрудничество по данъчни въпроси. Накратко, той позволява на данъчни служби от цял свят да отправят запитвания до швейцарските власти за банкови сметки на свои граждани.
Запитванията могат да бъдат отправяни както към банки, така и към номинални държатели, доверителни фондове и др. Те от своя страна няма да имат право на отказ от предоставяне на информация.
По силата на приета от българското правителство Спогодба за избягване на двойно данъчно облагане на доходите, НАП също ще може занапред да отправя такива запитвания към швейцарските власти. Документът на практика отстранява съществен пропуск в действащата досега спогодба, подписана още през 1991 г., който засяга именно обмен на банкова информация между двете страни.
С новата спогодба при данъчна проверка на гражданин у нас инспекторите на НАП ще могат да отправят запитвания за пълна информация за банковите му сметки в Швейцария. При засечени несъответствия, българските данъчни служби ще могат да изискват и блокиране на сметки в Швейцария за погасяване на дължими налози например.
Важен детайл по действието на новия закон в Швейцария обаче е, че данъчните от цял свят, с изключение на САЩ, ще могат да отправят запитвания само по информация за периода след 1 януари тази година.
През 2014 г. банковата тайна в Европейския съюз влезе в историята. През март страните от ЕС се споразумяха да обменят информация за банкови клиенти и техните доходи.
Решението е голяма крачка към предотвратяването на укриване на доходи. В продължение на 5 години тази мярка срещаше яростна съпротива от Люксембург и Австрия. В крайна сметка двете страни са се съгласили да бъде въведен обмен на информация за всякакви видове доходи на чужди граждани в ЕС.
Очаква се от следващата година да стартира автоматична процедура между европейските банки по обмен на банкови данни за приходи от заплати, наеми, осигуровки и доходи от недвижимо имущество. Данните ще обхващат периода след 2014 г.
"Тази стъпка е неизбежна и необходима, за да може страните членки да предприемат по-решителни мерки срещу данъчните измами и неплащането на данъци. Банковата тайна е обречена на смърт", заяви след срещата председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.