За пръв път в кризата: Банките у нас с 3 процента годишен ръст на печалбите
Нашата икономика преживя и относително краткосрочна рецесия, което помогна на фирмите в страната и съответно на банковата система да се справят по-успешно, казва, Петя Димитрова главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка
- Госпожо Димитрова, защо кризата вместо да отслаби банките в България - както се случи в повечето икономики, успя да ги направи по-стабилни?
- Банките в България са стабилни, защото се занимаваме с това, което правим най-добре – отпускаме кредити и събираме депозити. Банкирането у нас е все още много по-близо до традиционното - не се впуснахме в инвестиции в ценни книжа и рискови продукти, което ни спести много от проблемите на западните банки по време на кризата. Нашата икономика преживя и относително краткосрочна рецесия, което помогна на фирмите в страната и съответно на банковата система да се справят по-успешно. Не трябва да забравяме и ролята на регулатора. По-строгите регулации за капиталова адекватност и ликвидност осигуриха стабилни буфери, с които да посрещнем неблагоприятните ефекти. Не само външните фактори, но и самите ние, работещите в банковото дело в България, направихме много, за да запазим стабилността на системата. Заздравихме балансите, подсилихме ликвидността, оптимизирахме разходите и процесите си и гледаме уверено напред.
- В какво състояние са банките в момента?
- Банковата система отбеляза положителни резултати през 2013 г. Депозитите нараснаха с 8,7% до 62 млрд. лв., кредитирането също, макар и с по-слаб темп – до 58,5 млрд. лв. Лошите кредите са намалели символично през последното тримесечие със 77 млн. лв. За нашата банка годината бе много добра и това си личи по финансовите ни резултати. Отбелязахме значителен ръст в печалбата и заехме пето място в системата по този показател. Искам да подчертая, че общо банковата ни система отбелязва положителен ръст на печалбата си от 3%. Това се случва за пръв път от началото на кризата. Приходите на банките продължават да намаляват (с близо 3% през 2013 г.). Това се дължи, от една страна, на притока на нови депозити и от друга, на ценовата конкуренция при кредитирането. Сигнал за преодоляване на проблема с необслужваните кредити е фактът, че разходите за провизии намаляват, на което се дължи и ръстът в печалбата.
Венцислав Савов, цялото интервю в следващия брой на „Мениджър”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.