От БНБ писали на Цветан Василев и Оманския фонд, ще чакат отговор до края на август

От БНБ писали на Цветан Василев и Оманския фонд, ще чакат отговор до края на август

Централната банка е изпратила писма до двамата най-големи акционери в банката („Бромак" с мажоритарен собственик Цветан Василев и Оманския фонд) и ще очаква от тях до края на август конкретни предложения за ангажимент в съответствие с действащото законодателство в България и ЕС относно съдбата на КТБ. Това става ясно от официална позиция на Централната банка по повод нарастващото недоволство сред вложители на КТБ и призивите банката да бъде отворена, колкото се може по-бързо

"Преди да се направи ясна оценка на качеството на активите и капиталовата адекватност на Корпоративна търговска банка (КТБ), не е възможно да бъдат взети никакви законово обосновани и обвързващи решения за бъдещето на банковата група КТБ", се казва в съобщение на Българската народна банка, изпратено до медиите.

„Българската народна банка се отнася с разбиране и уважение към загрижеността в много от изказаните мнения на експерти, синдикални и работодателски организации независимо от необосновано агресивния тон на част от тях. Наред с това обаче е много важно да не се създават нереалистични публични очаквания за мигновени и едва ли не „магически” опции за разрешаване на проблема около банковата група КТБ”, пишат още от БНБ.

"Безусловно ясно е, че в настоящия етап възможните решения за излизане на банковата група КТБ от процедурата на специален надзор могат да бъдат търсени само в рамките на действащото законодателство и с оглед на окончателните констатации на квесторите и проверяващите екипи относно нейното финансово състояние", посочват от Централната банка

Към настоящия момент КТБ и ТБ Виктория продължават да имат огромен недостиг от ликвидни средства, необходими за изплащане на задълженията към депозантите и другите кредитори, които са съответно в размер на около 6,3 млрд. лева за КТБ и 284 млн. лева за ТБ Виктория, уточняват от БНБ.

„Поради тази причина не са налице условия за излизане от процедурата на специален надзор, под който двете банки са поставени, тъй като няма осигурени достатъчно ликвидни средства, с които банките да посрещнат потенциално ново масирано изтегляне на депозити от техните клиентите”, се казва в съобщението.

„Централната банка ясно осъзнава ограниченията и затрудненията, които специалният надзор налага за всички клиенти на банковата група КТБ – граждани, търговски дружества, общини, болници и др. Ето защо през изминалите вече два месеца от поставянето на КТБ под специален надзор Българската народна банка във всичките си действия се е ръководела от стремежа да намери възможно най-бърз и ефективен подход с цел запазване жизнеспособността на банката, за да бъдат интересите на нейните вложители, инвеститори и клиенти защитени в максимална степен”, допълват от БНБ.

Пълният текст на позицията можете да прочетете ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ