В Източна Европа нещо се случи правилно

В Източна Европа нещо се случи правилно

В разгара на финансовата криза преди година беше много лесно да се представи, че бившите комунистически икономики ще донесат големи проблеми за останалата част от Европа. Западните банки безразборно даваха кредити на фирмите и домакинствата, засегнати от кризата. Плашеща беше и възможността от валутна криза. Ако Латвия не беше удържала валутния борд, то нейните балтийски съседи можеше също да рухнат. Комбинацията от слаби правителства и ядосани избиратели изглеждаше достатъчна за някои анализатори да смятат, че сметката за спасяването на новите страни-членки от Източна Европа би била толкова голяма, че би заплашила целия ЕС.

Бившата комунистическа Европа все още има много проблеми, но никой не обяви неплатежоспособност, никой не се разбунтува. Нещо се случи правилно и от това може да се поучат страните с проблеми в Западна Европа, коментира списание „Икономист”.

Една от причините за относителното благополучие на бившите комунистически страни е, че те не са хомогенен блок, в който всички страдат по един и същи начин. Малко са другите страни с голям бюджетен дефицит като Унгария или дефицит по текущата сметка като Латвия. Словения и Словакия се защитиха от спекулантите благодарение на това, че са в еврозоната. Полша пък е в своя собствена категория – благодарение на доброто управление и на късмета, тя е единствената европейска страна с икономически ръст през 2009 година. Накратко, Полша, Естония и България са толкова различни, както и Франция, Финландия и Гърция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ