Гръцки политици: Ако фалираме, ще станем като България

Гръцки политици: Ако фалираме, ще станем като България

Гръцки политици: Ако фалираме, ще станем като България

Ако Гърция фалира, ще станем като България. Това заяви пред гръцкото радио „Скай" съветникът на премиера Лукас Пападимос и преподавател в икономическия университет на Пирея Гикас Хардувелис.

Той оправи критика към всички, които твърдят, че страната трябва да обяви фалит. По думите му, ако това стане, след "десет години ще бъдем като българите в България", предаде БТА. Според Хардувелис единственото, което може да се промени, е икономическата програма, но не и ангажиментите за структурни реформи, поети от Атина.

Съветникът на отиващия си премиер смята, че има възможност за преговори по рамките на икономическата програма.

Междувременно стана ясно, че Гърция ще получи транш от отпусната за Атина спасителна помощ на стойност 5,2 млрд. евро в четвъртък. Финансирането ще бъде извършено, въпреки нарастващата несигурност за политическото бъдеще на страната.

„Изплащането ще се извърши, тъй като то вече беше обявено”, заяви говорител на европейския комисар по икономическите въпроси Оли Рен.

Гърция изпадна в патова ситуация след провелите се избори в неделя. Причината е, че двете партии, които гарнатираха провеждането на рестриктивната политика, не могат да разчитат на мнозинство в парламента.

„Нова демокрация" и Пасок не успяха да спечелят парламентарно мнозинство, за да съставят коалиция. Заедно, двете партии взеха едва около 32% от гласовете и ще получат 150 от общо 300 депутатски мандата.

Гръцките граждани знаят какво не искат – не искат още мерки за съкращения на разходите. Ако се проведат нови избори, за да се оправи бъркотията след гласуването на 6 май, и резултатът отново е около 70% от гласовете срещу мерките за икономии, то най-вероятно ще се стигне до правителство, което ще се откаже от споразумението за спасителната помощ, коментират анализатори.

Това ще означава и излизане от еврозоната, както и  връщане към драхмата, мащабна девалвация и обявяване на невъзможност да се изпълняват плащанията по дълга към частния сектор. Ако това искат хората в Гърция, то трябва да се знае, че носи огромни рискове, предупреждават икономисти.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ