Джордж Сорос: Еврозоната става свят на германско господство и европейско раболепие

Джордж Сорос: Еврозоната става свят на германско господство и европейско раболепие

Джордж Сорос напоследък генерира някои от най-добрите предложения относно кризата в Европа, пише Business Insider. В реч, произнесе в Италия наскоро той брилянтно обясни защо еврото е сравнявано с балон и защо е в криза днес. Разбира се, хората искат решение. Сега Сорос предоставя такова. В статия публикувана във Financial Times, озаглавена „Как Европа може да запази Европа“, той отбелязва, че по пътя, по който върви сега, Европейският съюз се движи в противоположната посока на това да бъде отворено обществото, т.е. такъв, какъвто е замислен от своите основатели. Според Сорос вместо това Еврозоната върви към антидемократичен свят на германско господство и европейско раболепие. Дори Меркел, всъщност не иска да живее в този свят, посочва Сорос

И така, как Европа може да бъде спасена?

Меркел твърди, че е против правилата за използване на Европейската централна банка за решаване на фискалните проблеми на страните от еврозоната - и тя е права. Президентът на ЕЦБ Марио Драги заяви същото. Всъщност от предстоящата среща на върха на лидерите липсва една важна точка от дневния ред: Европейски фискален орган, който в партньорство с ЕЦБ, може да направи това, което банката не може да направи сама.

По-специално този орган може да създаде фонд за намаляване на дълга - модифицирана форма на Европейския пакт за дългове, който беше предложен от Съвета на икономическите съветници на Меркел и подкрепен от социалдемократите и зелените в Германия. В замяна на определени структурни реформи в Италия и Испания, фондът ще придобие и държи значителна част от непогасения им дълг. Той ще финансира покупката чрез издаване на европейски ​​бонове. Сорос твърди, че този европейски фискален орган може да налага разумни глоби, за да се предприемат реформи. Това не биха били незабавни глоби като „смъртно наказание“ (както Европа работи сега), биха могли да бъдат достатъчно наказателни, за да се предотвратят проблеми. Сорос не го казва конкретно, но тази стъпка вероятно масово ще подобри периферните разходи по заеми (в Испания и Италия).

"Едно от нещата, които чух многократно, когато бях в Гърция, беше чувството на безсилие, че на това, което би могло да е малък проблем (справянето с дълга на Гърция, който е едва 2% от БВП на еврозоната) е било позволено да се превърне в голям", казва инвеститорът.

Липсата на мерки кара Сорос да се притеснява, че предстоящата среща на върха на ЕС би могла да се превърне в "фиаско, което може да се окаже смъртоносно."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ